Azjatyckie akcenty w ogrodzie

Dzięki uprzejmości: Sztuka Krajobrazu.

Coraz większą wagę przykładamy do naszych ogrodów. Coraz częściej ważna jest nie tylko estetyka otoczenia naszych domów, ale również ich funkcjonalność i dopasowanie do naszego stylu życia.
Ciągle mało popularne w Polsce są ogrody azjatyckie. Odpowiedzialny za to zapewne jest odmienny krąg kulturowy, ale także pewnego rodzaju trudność związana ze zrozumieniem zasad, według których ogród taki zaprojektowany być powinien. Naczelną regułą jest bowiem konieczność zintegrowania człowieka z naturą w formie tego ogrodu właśnie. Orientować się zatem należy w procesach, z których wynika japońska mentalność. Niewielki jest odsetek architektów krajobrazu, który interesują się tym tematem. Szkoda, bo azjatyckie ogrody są niesłychanie urokliwe i relaksujące.
Japońskie ogrody tworzone są w taki sposób, by przedmioty i roślinność w nim umieszczone zapewniały wszechpanującą równowagę energetyczną. Energia chi, która jest podstawą wszelkich procesów życiowych, zarówno tych zachodzących w człowieku, jak i tych kierujących otoczeniem i przyrodą. Z tego założenia wynika filozofia związana z logicznym rozplanowaniem ścieżek w ogrodzie, pełniących funkcję tak zwanego kanału komunikacyjnego dla tejże energii. Powinny one być symetryczne i komfortowe, jednocześnie zaś komponować się z otoczeniem. Najprościej osiągnąć to poprzez wykonanie dróżek z naturalnych materiałów: drewna, kamienia, kamyków.
Ścieżki te powinny być wkomponowane w otoczenie stanowiące miniaturę naturalnego krajobrazu. Oznacza to, że w japońskim ogrodzie znaleźć powinny się wszystkie elementy, które mieści naturalny krajobraz. W cenie jest zatem różnorodność form, faktur i roślinności. Projektant ogrodu uwzględnić powinien naturalną rzeźbę terenu, wprowadzić wodę, kamień i różnorodną roślinność. Azjatycki ogród opiera się na naturalnej zieleni w różnych odcieniach, jest tu jednak miejsce na akcenty kolorystyczne w postaci ukwiecenia, zwłaszcza w barwach fioletu czy różu charakterystycznego dla Kraju Kwitnącej Wiśni.
W ogrodzie o azjatyckim zacięciu odnajdziemy niskie drzewa wiśniowe, pięknie rosnące w Polsce magnolie, azalie czy chińskie miłorzęby. Wśród kwiatów wybierać można spośród licznych gatunków liliowców, dalii, astrów, chryzantem czy mocno ozdobnych peoni. Dopuszczalne jest zarówno maksymalne uporządkowanie roślin, jak i delikatny nieład – ważne, by nawet w tym nieładzie widoczna była harmonia, spójność, tak, aby już przy samym wejściu do ogrodu czuć można było klimat relaksu i kontemplacji.
Dla dekoracji w azjatyckim ogrodzie wprowadzić można kamienne dekoracje, mini pagody czy domki, fontanny. Będą one stanowiły doskonałą dekorację ogrodu, ale także znajdą uzasadnienie w filozofii azjatyckiej. Fontanny ponadto zapewnią w ogrodzie tak ważną wodę, symbolizującą życie i dynamizm. Jeśli fontanna czy wodospad wpisany w skalniak jest niemożliwy, można poprzestać na niewielkim stawie czy wodnym oczku. Wszystkie ozdoby wykonane powinny być z naturalnych materiałów, najlepiej drewna lub kamienia.
Komponując ogród azjatycki, troszczyć się należy przede wszystkim o harmonię wyczuwalną przez mieszkańców. Tylko wtedy spełni swoje zadanie.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.