Barwna jesień w ogrodzie

pobrany plik (1)Żaden ogród nie obejdzie się bez krzewów. Ich urok doceniamy szczególnie jesienią, kiedy na większości z nich pojawiają się mieniące się wieloma barwami korale. Do tego dochodzą często przebarwiające się liście, które wznoszą do ogrodu powiem radości.

Odpowiednio dobrane stanowisko

Żaden krzew nie będzie cieszył naszych oczu pięknym wyglądem, jeśli nie posadzimy go na dobrze dobranym dla niego stanowisku. Większość roślin tego typu, które dostępne są w Polsce ma bardzo zbliżone do siebie wymagania. Trzeba zapewnić im przede wszystkim żyzną glebę. Jeśli chodzi o stopień nasłonecznienia, to część z nich preferuje stanowiska słoneczne (jak na przykład ognik szkarłaty), część świetnie rośnie w cieniu (między innymi kojarząca się nam z Bożym Narodzeniem mahonia).

Sadząc krzewy, trzeba również pamiętać o tym, że znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju ma odczyn gleby. W sklepach ogrodniczych wysokiej klasy warto pytać o specjalne testery, dzięki którym uda się nam bez trudu ocenić, czy dane stanowisko jest kwaśne czy zasadowe. W większości wypadków gleba ma odczyn obojętny i jest to najbardziej optymalna sytuacja. Większość roślin, nie tylko krzewów, na takim podłożu czuje się naprawdę doskonale. Trzeba jednak pamiętać, że takie krzewy jak chociażby golteria lepiej rosną na stanowisku o odczynie kwaśnym.

Rozmiar rośliny

Zanim zdecydujesz się zasadzić krzew w swoim ogrodzie, dowiedz się jak szybko rośnie oraz jakie maksymalne rozmiary może osiągnąć. Jeżeli twój ogród jest mały, raczej nie wybieraj krzewów, które w krótkim czasie mogą osiągnąć naprawdę olbrzymie rozmiary. Jeżeli dysponujesz dużą przestrzenią, nie stawiaj na małe rośliny, które potrzebują wiele lat, aby urosnąć. Nie można zapominać również o tym, że wiele roślin cechuje się ogromną ekspansywnością. Zalicza się do nich na przykład śnieguliczka, która wytwarza bardzo wiele rozłóg.

Wybierając krzewy, warto kierować się również czasem kwitnienia roślin i wydzielaną przez nie wonią. Niektóre pachną tak silnie, że na małej przestrzeni ich zapach może stać się bardzo męczący i trudny do zniesienia.

Konkretne rośliny

Krzewem, który warto mieć w ogrodzie, jest z pewnością rokitnik. Wytwarza on przebarwiające się na czerwono owoce, które z powodzeniem można jeść. Świetnie smakują przyrządzane z nich dżemy. Są one doskonałym źródłem wielu witamin (między innymi tak cennej jesienią witaminy C).

Na uwagę zasługuje również wspomniana już śnieguliczka. Jej charakterystyczne białe owoce są lubiane przez ptaki. Trzeba jednak pamiętać, że lepiej nie sadzić śnieguliczki w ogrodzie, w którym bawią się dzieci. Dla człowieka jej owoce są bowiem bardzo silnie trujące.

Pięknie na rabatach prezentuje się również ognik szkarłatny. Jego owoce mogą mieć barwę żółtą, pomarańczową albo czerwoną. Nie są jednak jadalne. Ścinane gałązki mogą stać się wspaniałą ozdobą stołu – wystarczy ustawić je w wazonie.

Mahonia wytwarza fioletowe owoce, które bez obaw można jeść. Idealnie nadają się na przetwory, które umilą nam długie zimowe dni.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.