Budujemy skalniak

Atrakcyjny ogród wymaga sporego nakładu pracy i dobrego planowania. Dla wielu posiadaczy ogrodów i działek najbardziej atrakcyjną częścią wystroju jest skalniak. Stworzenie ogródka skalnego z prawdziwego zdarzenia nie jest jednak zadaniem łatwym. Ale jest to też jego ogromna zaleta – w końcu to żaden honor chwalić się łatwymi dokonaniami. A zatem jeśli tylko chęci i siły pozwalają, warto zająć się urządzeniem skalniaka. Będzie on naprawdę wartościową ozdobą i powodem do ogromnej satysfakcji. Praca będzie wymagała nieco wysiłku i kreatywnego podejścia – efekty są tego jednak warte.

Znalezienie odpowiedniego miejsca pod nasz przyszły skalniak jest pierwszym etapem całego przedsięwzięcia. Miejsce należy wybrać bardzo skrupulatnie, gdyż ogródka skalnego już raczej nie przeniesiemy. Najlepsza przestrzeń pod taki projekt to któryś z narożników ogrodu lub inne miejsce gdzie będzie dobrze komponował się z otoczeniem. Skalniaki zwykle najlepiej prezentują się gdzieś na lekkim uboczu, nie kontrastując z całością ogrodu. Jeżeli na działce znajduje się oczko wodne to taki ogródek będzie doskonałym jego dopełnieniem. Rośliny zwykle używane do obsadzania skalniaków lubią światło i dobrze będzie wybrać dla nich ekspozycję południową z dobrym dostępem do słońca i niezbyt zacienione. Dalej pozostaje już planowanie. Dowolność w tym względzie jest ogromna. Niektórzy preferują formy zbliżone do naturalnych i dzikich, ale są też miłośnicy budowania swoich ogródków w oparciu o kształty geometryczne. Możliwości jest mnóstwo – od płaskich po wręcz pionowe. Dobrze jest sobie narysować całość wizji i rozpatrzyć kilka różnych możliwości. Wybór będzie tutaj kluczowy gdyż większe zmiany w skalnym ogrodzie są bardzo trudne do wprowadzenia. Musi wiec być to projekt na lata.

Po stworzeniu wymarzonych planów przystąpić możemy do budowy. W pierwszej kolejności należy pozbyć się wierzchnich warstw murawy na wybranym terenie. Zapewnienie prawidłowego odprowadzenia wody i stabilność konstrukcji zapewni nam warstwa żwiru wysypana jako podstawa. Na tym fundamencie przystępujemy do usypywania ziemi w formie jaką zakłada projekt. Gotową całość można wysypać korą, która nie pozwoli na zbyt intensywną ucieczkę wilgoci.

Najważniejsza część skalniaka to jednak kamienie. I znowu – dowolność jest pełna. Miłośnicy górskich szczytów mogą ustawić tam na przykład ostre i spiczaste bazalty. Zdecydować się można też na obłe kształty piaskowców lub wapieni. Najważniejsza jest jednak kompozycja. Dobre ustawienie i rozstawienie kamieni musi być miłe dla oka – w końcu głównie estetyka jest powodem projektowania ogródka skalnego. Po ustawieniu głazów należy całość bardzo dobrze podlać. Dzięki temu kamienie równomiernie osiądą i ustabilizują się na swoich miejscach. Pozostaje jeszcze posadzić rośliny. Niekoniecznie należy poszukiwać jedynie gatunków rosnących naturalnie w górach. Skalniak może cieszyć oko praktycznie każdym rodzajem kwiatów i krzewów. Jedyne o co trzeba się naprawdę martwić to kompozycja jaką utworzą. Dobrze jest by poszczególne partie roślin tworzyły wyraźne piętra, co przyczyni się do atrakcyjnego obrazu całości.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.