Byliny – idealne rośliny do każdego ogrodu

orlikJeśli zależy nam na pięknym ogrodzie kwiatowym, nie powinniśmy zapominać o bylinach. Są to rośliny zielne, które żyją dłużej niż dwa lata. Pędy naziemne na zimę giną, a zimują tylko trwałe części podziemne (kłącza, bulwy, cebule). Na wiosnę wyrastają z nich nowe pędy, na których pojawiają się kwiaty, a potem nasiona. Mogą żyć nawet do kilkunastu lat.

Bogactwo bylin jest ogromne. Mają różne wymagania i kolory kwiatów. Dzięki temu możemy je sadzić w dowolnych miejscach, zestawiając na dodatek kolorystycznie. Dobieramy je w zależności od rodzaju gleby, jaka występuje w naszym ogrodzie oraz nasłonecznienia. Można tak urządzić grządkę z bylinami, że będzie ona kwitnąca przez cały sezon od wiosny do jesieni. Niektóre z bylin są dość uniwersalne i wyrosną właściwie w każdym ogrodzie. Z reguły wyróżnia się byliny rozmnażane z nasion i byliny, które rozmnaża się przy pomocy karp, sadzonek czy korzeni.

Jak przygotować rabatę bylinową

Przede wszystkim musimy wiedzieć, jaką mamy glebę – kwaśną, obojętną czy zasadową. Większość bylin jest dość uniwersalna, jednak niektóre z nich preferują podłoże zasadowe (dyptam jesionolistny, szarotka alpejska, orliki), a inne kwaśne (zawilec wielko kwiatowy i grecki, tawułki, szczawiki). Jeśli chcemy, aby te rośliny pięknie u nas rosły, musimy im zapewnić właściwe warunki. Glebę zasadową przygotowujemy przez wapnowanie. Pamiętajmy też, że rabaty bylinowej nie zmienia się co roku, zwykle rośliny rosną po kilka, a nawet kilkanaście lat w tym samym miejscu, więc bardzo ważne jest też odpowiednie przygotowanie podłoża. Ziemię starannie oczyszczamy z chwastów i nawozimy rozłożonym obornikiem lub kompostem.

Następnie musimy rozplanować rabatę i wybrać rośliny. Podstawową zasadą jest dobieranie roślin o podobnych wymaganiach glebowych, a także świetlnych. Najczęściej spotykane są rabaty z roślin różnych gatunków, ale pięknie wyglądają też jednogatunkowe, w różnych odmianach. Wspaniale wyglądają np. rabaty z kosaćców bródkowych, który ma mnóstwo przepięknych odmian, różniących się nie tylko kolorem, ale i wielkością kwiatów.

Jeśli wybraliśmy już rośliny, to pamiętajmy o terminach sadzenia. Robi się to zwykle wczesną wiosną lub pod koniec sierpnia i we wrześniu, jeśli rośliny są pobierane bezpośrednio od roślin matecznych. Popularne rośliny w pojemnikach, które w tej formie najczęściej kupujemy w wyspecjalizowanych sklepach, można sadzić praktycznie przez cały czas (oprócz zimy).

Nie można też zapominać o późniejszym starannym pielęgnowaniu takiej rabaty. Polega to m.in. na regularnym odchwaszczaniu i zasilaniu odpowiednimi nawozami.

Dobór roślin na rabatę bylinową

Jeśli zdecydowaliśmy się na klasyczną rabatę bylinową, złożoną z różnych gatunków, to warto zachować kilka zasad, które nie tylko ułatwią nam pielęgnację, ale i sprawią, że rabata będzie wyglądała wyjątkowo pięknie. Rośliny wysokie powinno się sadzić po 2- 3 sztuki, zwykle dalej od brzegu. Bliżej sadzimy niskie byliny. Warto też uwzględnić rośliny o ozdobnych liściach.

Bardzo ważne są tzw. rośliny architektoniczne, które będą tworzyć ramę i tło naszej rabaty. Świetnie się sprawdzą różne ozdobne trawy (miskanty, trawa pampasowa), dziewanna jedwabista, akanty (są trudne w uprawie, ale wyjątkowo piękne), rabarbar dłoniasty i wiele innych. Utworzone przez nie ramy wypełniamy innymi wybranymi roślinami.

Na stanowiska słoneczne doskonałe będą astry, ostróżki, kosaćce, dyptam (dodatkowo ma on jeszcze niesamowity zapach oraz ozdobne owocostany), łubiny, piwonie, maki, przymiotno, floksy, omany. W bardziej cienistych miejscach dobrym wyborem okażą się tojady, orliki, zawilce japońskie, tawułki, serduszka wspaniała i okazała, ciemierniki, ozdobne przede wszystkim z liści funkie (hosty).

Między nimi można posadzić niskie rośliny, które wypełnią przestrzeń między pozostałymi bylinami. Może to być uroczy bluszczyk kurdybanek, dąbrówki, gajowiec, jasnota plamista, czy kopytnik, mający bardzo ciekawe liście. Większość z tych roślin wypełniających lubi się bardzo rozrastać, więc trzeba mocno pilnować, aby nie zagłuszyły pozostałych.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.