Jak uprawiać lawendę?

lavender-1081814_1280    Lawenda to niesłychanie urokliwa roślina, kojarząca się z prowansalskim oraz wiejskim stylem w ogrodzie. Dostępna jest w wielu odmianach, które różnią się pokrojem, wysokością, odpornością na mróz, a także barwą kwiatów. Odmianą uprawianą najczęściej jest lawenda wąskolistna, dostępna w wielu odmianach, a także rzadziej spotykana i sezonowa lawenda francuska.
Lawenda wąskolistna w zależności od odmiany dorasta nawet do 70 cm wysokości. Jest rośliną zimozieloną, która kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia. Jeśli po przekwitnięciu kwiatostany zostaną ścięte, może zakwitnąć ponownie, chociaż już nie tak spektakularnie. Sklepy proponują wiele odmian lawendy.
W polskim klimacie bardzo dobrze radzi sobie odmiana „Hidcote”. Osiąga ona około pół metra wysokości i jest dość zwarta w swojej strukturze. Jej dużą zaletą jest piękna, ciemnofioletowa barwa oraz aromat. Jest także mrozoodporna, co sprawia, że świetnie radzi sobie w skrzynkach balkonowych. Nieco mniej odporna na czynniki atmosferyczne jest odmiana „Dwarf Blue”, dorastająca do mniejszych wysokości.
Kwiaty lawendy nie muszą być tylko fioletowe. Na uwagę zasługują także niewątpliwie rozłożysta i niebieskofioletowa odmiana „Munstead”, bladoróżowa „Rosea”, czy biała „Alba”.
Różne kolory znajdziemy także wśród kwiatów lawendy francuskiej, w Polsce uprawianej głównie w doniczkach, jednak rośnie również w warunkach naturalnych. W naturze jest dużo wyższa, w uprawie doniczkowej osiąga około 50-60 cm. Jej największą zaletą są bardzo ozdobne kwiatostany, co sprawia, że chętnie jest uprawiana jako roślina ozdobna. Występuje w odmianach fioletowej, ale także różowej („Bella Rose”), białej („Tiara”) oraz purpurowej („Papillon”).
Prócz walorów dekoracyjnych, lawenda nadaje się także do wykorzystania w kuchni, kosmetyce i przemyśle farmaceutycznym. Chętnie sadzona jest wokół tarasów, ze względu na to, że jej zapach działa odstraszająco na komary. Jest rośliną miododajną, stąd też w jej okolicach często pojawiają się motyle.
Jest rośliną łatwą w uprawie. Przy niewielkim nakładzie pracy zachwyca pięknym i długim kwitnieniem. Dobrze rośnie na podłożach o gorszej jakości, preferuje jednak stanowiska osłonięte przed wiatrem i nasłonecznione. Należy uważać, aby nie rosła w zbyt mokrej ziemi, świeżo posadzone należy jednak podlewać systematycznie. Po ukorzenieniu dobrze znosi suszę. Jeśli podłoże jest zbyt ciężkie, można rozluźnić je piaskiem lub wzbogacić kompostem. Odległość między roślinami zależy od wysokości i szerokości sadzonej odmiany. Uprawiając lawendę w doniczce, należy zadbać o regularne podlewanie oraz drenaż wody.
Lawenda najlepiej prezentuje się w grupie, np. wzdłuż ścieżek, na rabatach czy w formie ogródków ziołowych. Aby utrzymać ładną kompozycję i pokrój, warto pokusić się o przycinanie lawendy. W ciągu roku czynić należy to dwukrotnie, po kwitnieniu natomiast należy zadbać o ścięcie kwiatostanów wraz z fragmentem łodygi, a także usunięcie uszkodzonych pędów na wiosnę.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.