Kalikarpa – roślina zjawiskowa

gardenRoślina, która z uwagi na charakterystyczne owoce nazywana jest pięknotką doskonale urozmaica ogród. Sprawdza się zarówno w pojedynczych nasadzeniach, jak i w zestawieniu z innymi roślinami. Zasady jej uprawy nie są skomplikowane, a wielość gatunków sprawia, że każdy miłośnik sztuki ogrodowej ma szansę znaleźć okaz dla siebie odpowiedni.

Wymagania

Kalikarpa dobrze udaje się na stanowiskach, na których gleba jest przepuszczalna. Nie należy zbytnio nawozić miejsca, w którym ma zostać posadzona. Odwdzięczy się wtedy wprawdzie intensywnym wzrostem, ale wyda małą liczbę kwiatów i owoców. Istotne jest natomiast, aby zasadzić ją w miejscu słonecznym i ciepłym. Stanowiska zacienione są źle przez roślinę znoszone – nie tylko nie zawiązuje kwiatów, a tym samym nie owocuje, ale również zaczyna chorować.

Cięcia

Jest to roślina, której na ogół nie trzeba przycinać. Zabieg ten wymagany jest jedynie w pierwszym okresie po posadzeniu i ma wtedy na celu właściwe uformowanie rośliny. Kiedy jednak wymknie się nieco spod kontroli i utraci pożądany kształt, cięcie można wykonać bez najmniejszych obaw. Nie należy także zapominać o usuwaniu pędów, które są chore lub uszkodzone. Robimy to każdego roku wiosną. W przeciwnym razie roślina nie tylko utraci ładny wygląd, ale może nawet obumrzeć. Istotne jest jedno: kalikarpa zakwita na pędach rocznych – ich usunięcie skutkuje brakiem kwiatów, a następnie owoców.

Odmiany, które warto wziąć pod uwagę

Za najpiękniejsze uznaje się następujące odmiany kalikarpy:

  • Kwantungensis;
  • Dichotoma;
  • Japonica;
  • Americana;
  • Japonica Leucocarpa
  • Bodinieri Profusion.

Kwantungensis charakteryzuje się kwiatami w kolorze jasnoróżowym. Owoce nie mają tak intensywnej barwy jak w przypadku pozostałych odmian. Jej niewątpliwym atutem są pędy w kolorze czerwonym, które wyjątkowo dekoracyjnie wyglądają w sezonie zimowy, kiedy cały ogród skryty jest pod grubą warstwą śniegu.

Dichotoma ma jasnozielone liście. Wydaje owoce o intensywnie fioletowej barwie, które osadzone są na wyjątkowo długich gałęziach. Dorasta do półtora metra, dzięki czemu doskonale nadaje się do nawet naprawdę niewielkich ogrodów.

Japonica charakteryzuje się najmniejszymi rozmiarami spośród wszystkich odmian, które można spotkać w Polsce – nie przekracza jednego metra wysokości. Wyróżnia się formą wzniesioną i bardzo zagęszczoną. Doskonały wybór, jeśli ogród położony jest w górach lub wschodnich częściach kraju – odmiana ta jest najbardziej odporna na niskie temperatury.

Americana jest najbardziej nietypowa. Zaleca się sadzić ją w miejscach, w których regularnie występują duże ilości komarów i kleszczy. Zawarte w niej olejki eteryczne skutecznie odstraszają te owady. Z jej owoców można również przygotować wyjątkowo smaczne galaretki.

Japonica Leucocarpa to odmiana dla osób ceniących sobie wyjątkowe okazy roślin. W lipcu obsypana jest kwiatami o jasno różowym kolorze, które następnie przekształcają się w białe owoce. Bez trudu można ją rozmnożyć z nasion.

Bodinieri Profusion cieszy się w Polsce największą popularnością. Cechuje ją powolny wzrost oraz wyjątkowo obfite owocowanie. Wiosną liście tej odmiany zabarwione są na czerwono – brązowy kolor.

Z czym dobrze wygląda?

Kalikarpa doskonale prezentuje się w grupowych nasadzeniach. Idealnym dla niej towarzystwem są:

  • budleja Dawida – kwiaty tej rośliny tworzą doskonałe tło dla gron kalikarpy;
  • ognik szkarłatny – rodzi czerwone owoce, które pięknie kontrastują z fioletowymi owocostanami kalikarpy;
  • szczodrzeniec.

Doskonale prezentują się również posadzone samodzielnie na tle białej ściany. Można z ich pomocą urozmaicić też pusty trawnik – kolor kwiatów, a następnie owoców pięknie kontrastuje z zielenią trawy.

Zimowanie

Kalikarpa to roślina, która nie lubi niskich temperatur. W związku z tym przed sezonem zimowym należy bardzo dokładnie ją okryć. Tyczy się to zwłaszcza okazów, które na stanowisku stałym rosną krócej niż rok. Doskonale do tego celu nadaje się agrowłóknina lub folia, którą zakupić można w sklepach ogrodniczych. Zabezpieczamy nie tylko pędy, ale również samą podstawę krzewu – w tym wypadku najlepiej sprawdzają się kopce usypane z ziemi.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.