Kapusta ozdobna – warzywo niczym kwiat

kapusta-ozdobna--po-deszczu-_25851286900572Jeżeli zależy nam na oryginalnych roślinach w ogrodzie, powinniśmy postawić na kapustę ozdobną. Zachwyci nas nie tylko feerią barw, ale również niesamowitymi kształtami swoich liści.

Kapusta ozdobna to bardzo nietypowa roślina. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od tak popularnej u nas kapusty głowiastej. Tym, co czyni ją jednak zupełnie inną jest nie wiązanie główek. Dzięki temu możemy obserwować urodę nawet bardzo młodych liści, które zachwycają nas tysiącem kolorów. Mogą przybierać barwę:
białą;
różową;
fioletową;
czerwoną.
Czasem spotkać można okazy żółte oraz wielobarwne, które prezentują się wyjątkowo interesująco.

Niezwykle ciekawy wygląd mają odmiany, których okółki mają inny kolor niż zewnętrzna kryza. Zazwyczaj są to barwy silnie ze sobą kontrastujące.

Wśród odmian, które szczególnie polecane są do uprawy w ogrodach wymienia się:
Songbird Pink – przybiera ciemnofioletową barwę;
Coral Prince – wyjątkowo urokliwa. Jej zewnętrzne liście mają ciemnozielony kolor, wewnętrzne zaś kremowy;
Kamome Pink – zachwyca nie tylko kolorem, ale również silnym pokarbowaniem brzegów liści;
Crane Rose – kształt jej liści porównuje się często do płatków róży;
White Peacock – dość nietypowa. Brzegi liści ma powcinane niemalże do samego nerwu. Ubarwiona w wyjątkowo silnie kontrastujące kolory;
Kioto Violet Green – fioletowo – zielona, rośnie dość wysoka, idealnie nadaje się na wyższe rabaty.
Początki uprawy
Kapustę ozdobną uprawiamy z nasion. Należy wysiać je dopiero w maju, a jeszcze lepszym terminem wydaje się być koniec czerwca. Wówczas rośliny nie są narażone na śmietkę kapuścianą. Kiedy siewki są już dość spore, należy koniecznie je rozsadzić. Kapusta zalicza się bowiem do roślin wyjątkowo żarłocznych i poszczególne okazy silnie ze sobą konkurują.

Kapusta ozdobna dobrze rośnie w miejscu słonecznym. Ziemia, w której wysiewamy nasiona powinna zostać wcześniej zasilona kompostem. Ważne jest również, aby miała odczyn jak najmocniej zbliżony obojętnemu.

Kiedy na miejsce stałe?
Na miejsce stałe kapustę można wysadzić dopiero we wrześniu. Temperatury są wtedy niższe, wzrost następuje zdecydowanie wolniej, a rośliny przyjmują się bez większych problemów.

Zasilanie?
Kapusta ma bardzo duże wymagania pokarmowe. W związku z tym już od samego początku uprawy należy zapewnić jej szereg składników mineralnych. Już dwa tygodnie po posadzeniu można podsypać pod nią nawóz azotowy. Zaleca się stosowanie również preparatów zawierających potas oraz fosfor. Warto wspomnieć, że w ten sposób wzbogacamy skład chemiczny gleby, z czego skorzystają również rośliny sadzone wiosną.

Co z podlewaniem?
Kapustę podlewamy zaraz po posadzeniu. Wody nie należy żałować – ma być jej na tyle dużo, aby z ziemi zrobiło się błoto, które skutecznie oblepi korzenie. Jest to jedyny raz, kiedy roślinę nawadniamy.

Czy można uprawiać w pojemniku?
Kapusta ozdobna doskonale udaje się również w pojemnikach. W takiej uprawia wymaga jednak dużo więcej opieki. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby zapewnić jej wystarczającą ilość wody. Ziemia w skrzynce czy doniczce ma tendencję do szybkiego wysychania. Nie należy jednocześnie rośliny zalewać, gdyż może to spowodować gnicie jej korzeni.

Z czym zestawiać?
Kapusta ozdobna idealnie sprawdza się w monotematycznych kompozycjach. Jeżeli jednak lubimy różnorodność, możemy zestawić ją z takimi kwiatami, jak:
chryzantemy;
astry marcinki
mrozy – ich srebrny kolor pięknie kontrastuje z wielobarwnymi kapustami.

Idealna na jesień?
Kapusta dekoracyjna swoją pełną urodę prezentuje nam najwcześniej od połowy września. W tym okresie noce są już bowiem wystarczająco zimne, aby na roślinie pojawiło się dekoracyjne ubarwienie. Liście doskonale znoszą zarówno wiatr, silny deszcz, jak i przymrozki. Niektóre odmianą radzą sobie nawet z mrozami dochodzącymi do -15stopni.

Jeżeli roślina jest dobrze odżywiona, zdrowa, to przetrwa zimę nawet pod grubą warstwą śniegu. Wiosną wytworzony nowy pęd kwiatowy, który jednak urodą nie będzie dorównywał temu pojawiającemu się jesienią. Zyskamy natomiast nietypową ozdobę wiosennej rabaty.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.