Lilak zwany bzem.

bezWszyscy lubią kiedy zewsząd dociera do naszego nosa cała gama ładnych zapachów. Świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych osób będzie zadbanie o to, by w ich ogrodzie znalazły się lilaki. Krzewy te charakteryzuje bardzo intensywny zapach, dzięki czemu w naszym ogrodzie poczujemy się jak w raju. Lilaki są krzewami o bardzo charakterystycznych kwiatostanach skupiających się w kolorowe kiście. Można spotkać je wszędzie a to z uwagi na ich intensywne barwy i zapach. Możemy spotkać lilaki w odcieniach fioletu, różu oraz bieli. Oprócz tej podstawowej palety barw możemy też spotkać odmiany uszlachetnione w kolorach liliowo-czerwonych, lilioworóżowych, a nawet rzadziej spotykanej jasnożółtej. Lilaki osiągają wysokość ok 2-3 metrów, ale są również okazy o wysokości sięgającej nawet do 6 metrów. Są to krzewy przeznaczone raczej na większe działki lub duże ogrody. Obecnie w handlu można też kupić mniejsze wersje lilaka osiągające ok 1,5 metra.

Jak wybrać zdrowy okaz?
Najlepiej przy kupowaniu lilaków należy zwrócić uwagę na liczbę pędów, gdyż rośliny o 3-4 pędach będą się dobrze rozwijać. Nie należy kupować krzewów o nagich korzeniach tylko w bryle ponieważ dosyć często trudno się przyjmują, a wiele sadzonek obsycha.

Gdzie najlepiej sadzić lilaki?
Lilaki z uwagi na swoją wielkość i tendencję do tworzenia zarośli najlepiej prezentują się samotnie przy krańcach ogrodów tworząc kwieciste kurtyny. Jeśli zaś chcemy mieć piękny mur z nich musimy zachować odległość ok 4 metrów pomiędzy sadzonkami. Najlepiej lilaki sadzić w pełnym słońcu, dzięki czemu zyskamy piękne krzewy o licznych kwiatostanach. Przy wyborze podłoża musimy pamiętać, by nie było zbyt podmokłe oraz kwaśne, gdyż będzie to tamować rozwój rośliny.

Jak sadzić i pielęgnować lilaki?
Pierwszym krokiem w sadzeniu lilaków jest przygotowanie dołu nieznacznie większego od bryły korzeniowej. Do przygotowanego dołu wsadzamy bryłę korzeniową zabezpieczoną siatką. Następnym krokiem jest ostrożne rozcięcie siatki, by nie uszkodzić korzeni. Przygotowując ziemię do zasypania dołka mieszamy ją z kilkoma garściami nawozu oraz niewielką ilością mączki kostnej. Następnie porządnie zabezpieczamy lilaka i obficie podlewamy. Ostatnim krokiem który trzeba wykonać jest obsypanie krzewu korą drzewną. Należy pamiętać, by kora nie dotykała bezpośrednio krzewu. W pielęgnacji lilaków należy dbać o systematyczne podlewanie oraz coroczne nawożenie. Gdy zauważymy, że pojawią się już przekwitłe kwiatostany, należy je usunąć, dzięki czemu w następnym roku uzyskamy bujniejsze kwitnienie. Jeśli chcemy by nasz lilak zachował formę, należy usuwać odrosty korzenne, dzięki czemu będziemy mieć ładnie wyprowadzone drzewko.

Co zrobić gdy nasz lilak zachoruje?
Dosyć często dzieje się, że nasze lilaki dosięga choroba grzybowa mogąca pojawić się wiosną lub latem. Podczas niej nasze pędy oraz pąki tracą swój naturalny wygląd i pojawia się nalot. W walce z grzybami możemy zastosować opryski grzybobójcze lub w najlepszym przypadku usunąć, aż do zdrowego miejsca.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.