O chorobach drzew ozdobnych i owocowych

pill-681121_1280Choroby grzybowe i bakteryjne atakują nie tylko kwiaty rosnące w naszych ogrodach, ale także drzewka owocowe i ozdobne. Drzewkom owocom i ozdobnym zagrażają także różnego rodzaju szkodniki, które niszczą korę drzewek. Objawy chorobowe i uszkodzenia spowodowane przez szkodniki najłatwiej jest zauważyć, kiedy opadną z nich liście. Przełom stycznia i lutego jest porą, w której powinno się dokładnie przyjrzeć korze rosnących w ogrodzie drzew ozdobnych i owocowych. W razie zauważenia objawów uszkodzeń należy szybko interweniować wykonując konieczne opryski. Inaczej chore drzewo z czasem zginie.

Drzewom owocom i ozdobnym zagrażają infekcje grzybowe, do których należy boczniak ostrygowaty, rak drzew, gruzełek cynobrowy, rak drzew. Do najgroźniejszych chorób bakteryjnych atakujących drzewa ozdobne i owocowe należy rak bakteryjny. Boczniak ostrygowaty atakuje głównie ozdobne drzewa iglaste i liściaste. Objawem choroby jest pojawienie się na drzewie huby. Drzewa zaatakowane przez boczniaka ostrygowatego bardzo szybko zamierają. Choroba może szybko rozprzestrzenić się na inne drzewa rosnące w naszym ogrodzie, dlatego drzewo z hubą musimy bardzo szybko usunąć karczując je wraz z korzeniami. Miejscem po wykarczowanym drzewie zlewamy preparatem grzybobójczym. Wywołany przez grzyby rak drzew pojawić się może na drzewach iglastych i liściastych. Objawem są zgrubienia na gałęziach i pniach drzew. Widząc takie zgrubienia będziemy musieli je usunąć. Najlepszą porą do ich usunięcia jest czerwiec. Usuwamy całe zaatakowane rakiem grzybowym gałęzie. Rany po cięciu smarujemy farbą emulsyjną w białym kolorze z dodatkiem środka grzybobójczego. Gruzełek cynobrowy atakuje drzewa i krzewy liściaste. Zaatakowane chorobą gałęzie wycinamy. Kolejną chorobą grzybową jest plamistość liści, która zagraża drzewom i krzewom liściastym. Liście drzew i krzewów zaatakowanych przez tę chorobę nabierają koloru srebrzystego. Gałęzie drzew ze srebrzystymi liśćmi musimy wyciąć, inaczej choroba szybko zajmie całe drzewo, a wtedy będziemy musieli je wyciąć. Rak bakteryjny atakuje głównie drzewa owocowe, iglaki i sumaki. Chore gałęzie wymagają usunięcia.

Wiele szkód drzewom ozdobnym i owocowym mogą wyrządzić niskie temperatury zimą. Bardzo silny mróz i wahania temperatury, które pojawiają się dniem i nocą mogą spowodować pękanie kory drzew. Aby do nich nie dopuścić należy jesienią pobielić ich pnie. Dobry efekt przynosi także owinięcie pni drzewek włókniną. Drzewkom zagrażają także zające. Przed ogryzaniem drzewek przez zające chroni owinięcie pni drzewek specjalnymi osłonami. Dobre efekty przynosi także owijanie pni papierem, który wcześniej nasącza się naftaliną. Pnie drzew przed zającami trzeba osłaniać w pierwszych dniach jesieni. Jeżeli mimo naszych zabiegów profilaktycznych dojdzie do uszkodzeń pni drzew to powstałe w wyniku mrozu lub działalności zajęcy uszkodzenia należy spryskać preparatem grzybobójczym. Można je także posmarować białą farbą emulsyjną, do której trzeba dodać środek grzybobójczy.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.