Rdza na różach nie musi być wyrokiem.

rdBędąc szczęśliwymi posiadaczami królowej kwiatów, czyli róży chcemy by stanowiła ozdobę naszego ogrodu. Niestety jeden moment nieuwagi może sprawić, że nawet najbardziej zadbane okazy może opanować infekcja rdzy.
Czym jest Rdza?
Rdza jest niczym innym, niż chorobą dosięgającą róże. Możemy wyróżnić jej dwie odmiany, a mianowicie czarną plamistość liści i rdzę. W obydwóch przypadkach mamy do czynienia z chorobą grzybową, ale sposoby zarażenia oraz przebieg choroby jest całkowicie inny. Z czarą plamistością liści mamy do czynienia w chwili, gdy na naszych liściach pojawią się czarne, nieregularne plamy. Liście porażone przez tą chorobę diametralne żółkną oraz szybko opadają, co doprowadza naszą różę do poważnego osłabienia. Plamistość wywoływana jest przez zarodniki grzyba, które roznoszone są przez wiatr. Zarodniki gromadzą się na opadających liściach, a pod wpływem wilgotnej pogody rozwijają się prowadząc do infekcji. Za pojawienie się rdzy odpowiedzialne są mszyce oraz czerwce, ponieważ zarodniki osadzają się na ich słodkich wydzielinach.
Jak można zapobiegać w rozwojowi chorób?
Rdzę oraz czarną plamistość ciężko jest zwalczyć na różach, dlatego należy zapobiegać profilaktycznie, by nie dopuścić do rozwoju choroby. W tym przypadku ważne jest wybranie odpowiedniego stanowiska dla naszej róży. Najlepszymi stanowiskami są gleby umiarkowanie wilgotne o średnim nasłonecznieniu, gdyż na stanowiskach wilgotnych lub zbyt suchych infekcje bardzo szybko mogą zaatakować naszą różę. Należy pamiętać żeby od razu usuwać lub palić porażone części rośliny, gdyż zostawienie będzie prowadzić do dalszej infekcji.
Jak uratować zarażoną roślinę?
W przypadku czarnej plamistości można zastosować opryski z fungicydów, co pozwoli pozbyć się zarodników. Należy w tym przypadku używać środków ochronnych jak rękawice oraz gogle ochronne. W przypadku wystąpienia rdzy najlepszym sposobem jest silne skrócenie rośliny, dzięki czemu pozbędziemy się ognisk grzybów znajdujących się na pędach, ale pierwszym ważnym krokiem w usunięciu rdzy jest pozbycie się mszyc i czerwców przez spłukanie rośliny dużym strumieniem wody lub przemycie rośliny roztworem mydła szarego.
Jak zapobiegać wystąpieniu rdzy w przyszłości?
Wystarczy zapewnić przewiewne miejsce, nie podlewać rośliny, tylko glebę wokół niej oraz opadające płatki od razu niszczyć, co będzie blokować osiedlanie się grzybów. W przypadku rdzy, jej zarodniki bardzo dobrze zimują w glebie, dlatego dobrym sposobem na pozbycie się ich jest oprysk specjalnym środkiem przeznaczonym do walki z rdzą. Podczas przycinania zainfekowanych krzaków róż należy zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki, które po kontakcie trzeba wyrzucić, co uchroni nas od przenoszenia grzybów na inne rośliny.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.