Sadownictwo w Polsce

    Sadownictwo to dziedzina, która rozwija się od wieków. Drzewa i krzewy owocowe kwitną w wielu rejonach naszego kraju. Sadownictwo w Polsce to uprawa między innymi jabłoni, grusz, czereśni, wiśni, truskawek, porzeczek czy orzechów. Stawia się raczej na gatunki, na których zniszczenie nie mają wpływu popularne w naszym kraju kaprysy pogody. Bardziej wrażliwe na mrozy morele nie są tak popularne, jak jabłoń czy grusza, której nie straszne chłodne poranki na wiosnę. Wybór gatunków odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne pozwala zmniejszyć ryzyko utraty uprawy.

Polskie sadownictwo dostarcza nam owoców, które stanowią cenne źródło witamin. Ponadto w ich składzie znajdziemy sporo wody i mało tłuszczu. Ich znaczenie w diecie jest ogromne, a klienci sklepów i targów sięgają po nie bardzo chętnie, dlatego sadownictwo wciąż ma się dobrze. Jeśli chodzi o sadownictwo w Polsce, to rejonem, który obfituje w sady jest województwo mazowieckie. Zaraz po nim eksperci wskazują województwo lubelskie, łódzkie czy świętokrzyskie.
O tym, czy w danym rejonie ma szansę rozwijać się sadownictwo, decyduje wiele czynników. Jest to przede wszystkim klimat, a także poziom wód gruntowych. Ogromne znaczenie ma gleba, jej typ oraz właściwe przygotowanie. Nie da się ukryć, że o powodzeniu uprawy decyduje również doświadczenie sadownika, jego wiedza na temat ochrony roślin, nawożenia oraz wybór właściwych gatunków.

Zanim posadzimy drzewa owocowe, musimy odpowiednio przygotować podłoże. Okresem, w którym zaleca się sadzenie, jest jesień. Przygotowania poleca się rozpocząć jeszcze końcem lata, aby gleba była przyjazna korzeniom drzewek owocowych czy krzewów. Efektywne sadownictwo w Polsce wymaga usunięcia chwastów, które pochłaniają substancje odżywcze z gruntu. Można zrobić to ręcznie lub z użyciem herbicydów. Koniecznie stosujemy zalecenia producenta i korzystamy w środka odpowiednio wcześnie przed umieszczeniem w glebie sadzonek. Herbicydy poleca się stosować na profesjonalnych i dużych uprawach, gdzie ręczne wyrywanie chwastów byłoby bardzo czasochłonne. Konieczne jest tez zastosowanie właściwego nawożenia.

Osoby, dla których polskie sadownictwo to sposób na zarobek, powinny doskonale znać się na szkodnikach oraz chorobach, jakie powodują uszkodzenie roślin. Wprawiony sadownik jest w stanie na pierwszy rzut oka odróżnić dzieło szkodnika od działania choroby. Posiadana wiedza pozwala zastosować odpowiednie środki zapobiegające takim sytuacjom.
Płodne polskie sadownictwo to wybór odpowiednich sadzonek. Gwarantują przyjęcie się rośliny i jej zdrowy rozwój. Kupując sadzonki, powinniśmy wiedzieć, jakich efektów oczekujemy od naszej pracy w sadzie. Drzewa czy krzewy owocowe osiągają różną wielkość i wymagają określonego czasu oczekiwania na plon. Warto poznać zasady pielęgnacji zanim kupimy okresowy gatunek. Ponieważ sadownictwo towarowe funkcjonuje w kraju sprawnie, nie brakuje szkółek sadowniczych. Znajdziemy w nich gatunki odpowiadające potrzebom sadowników oraz odbiorców plonów.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.