Śnieżynka, pierwsza oznaka wiosny

ssZima to okres odpoczynku dla nas i dla przyrody, ale każdy z nas czeka na pojawienie się pierwszych kwiatów. Do pierwszych zwiastunów wiosny możemy zaliczyć śnieżyczki. Są to drobne zwisające kwiatki występujące w niewielkich kępkach. Na rynku można spotkać wiele odmian śnieżyczek, które wydają się identyczne. Kwiaty śnieżyczek charakteryzują się drobnym dzwonkowatym kształtem o białej barwie i intensywnym zapachu. Jest to roślina trująca więc, po każdym zetknięciu z nią należy umyć ręce.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Podczas zakupu śnieżynek należy zwrócić uwagę, by kupować tylko zdrowe i jędrne cebule, które niezwłocznie sadzić po zakupie. Podczas kupowania należy wykluczyć cebule podeschnięte, ze śladami pleśni oraz takie, których wzrost został rozpoczęty.

Jaki wybrać gatunek?
Wśród śnieżynek występuje cała gama odmian wśród których możemy wyróżnić: śnieżyczkę przebiśnieg, są to rośliny występujące często na skrajach lasów, ale z uwagi, że są pod ochroną nie można ich pozyskać, ale możemy spotkać ich odmianę przeznaczoną do uprawy w ogródkach, posiadają również na trzech wewnętrznych liściach charakterystyczne wzory; śnieżyczka Elwesa jest to śnieżyczka o większych kwiatostanach posiadająca poza zielonym wzorem wewnątrz zielone kreski. Jest gatunkiem odpornym na susze, dlatego można je sadzić w miejscach obsychających; śnieżynka kaukaska jest roślinką o charakterystycznym wzorze na liściu w postaci półksiężyca. Jedna z jej odmian Plenus posiada kwiaty pełne; śnieżyczka fałdowa kwitnie dopiero w marcu i również jak w przypadku kaukaskiej również występuje w odmianie pełnej.

Gdzie najlepiej sadzić śnieżynki?
Najlepszym miejscem do sadzenia śnieżynek są zarośla, które zrzucają liście na zimę. Dobrym miejscem do nasadzeń są miejsca o dużym zadrzewieniu, dzięki czemu zapewni im zbliżone warunki do naturalnego występowania. Śnieżynki lubią wiosną dużo słońca, dlatego dobrym miejscem będą również dobrze nasłonecznione punkty na działce. Najlepszym podłożem dla nich będzie humusowe o dużej pojemności wodnej. Śnieżynki można uprawiać również na rabatach kwiatowych, ale trzeba zadbać o miejsce w którym będą mogły zakończyć okres wegetacji. Najlepiej sadzić śnieżynki kilku gatunków w sąsiedztwie, ponieważ niektóre do zapylenia potrzebują śnieżynek innych odmian.

Jak sadzić i pielęgnować śnieżynki
W sadzeniu śnieżynek należy zawsze przestrzegać ich terminu wsadu przypadającego na wrzesień. Przy sadzeniu należy otwierać opakowanie przed bezpośrednim trafieniem do gruntu w celu zapobiegania przesuszania cebul. Kolejnym krokiem jest wybranie miejsca. Najlepiej wybrać miejsce pod drzewem liściastym i wyciąć fragment darni. Odsłonięte miejsce musimy spulchnić, w tym celu możemy użyć wideł ogrodniczych. Otrzymaną spulchnioną ziemię mieszamy z kilkoma garściami kompostu, co pozwoli nam użyźnić podłoże. Na przygotowane podłoże wsadzamy nasze cebulki w grupach po ok 5-8 roślin w celu utworzenia zwartej kępki. Przy użyciu łopatki przysypujemy cebule mieszanką ziemi z kompostem a następnie mocno ugniatamy i mocno podlewamy. Ostatnim krokiem w naszym nasadzaniu śnieżynek jest przykrycie ich wcześniej wyciętą darnią oraz oznaczenie patykiem w celu zapobiegnięciu uszkodzeń przy jesiennych porządkach na ogrodzie.

Co zrobić gdy nasze śnieżynki zachorują?
Główną chorobą dotykającą nasze śnieżynki jest pobzyga cebulowa mogąca porazić nasze cebulki. Porażone rośliny mają poskręcane i wąskie liście. W tym przypadku należy usunąć chore rośliny. W celu zapobiegania należy nie pozostawiać odsłoniętych szyjek cebulowych, by owad powodujący chorobę nie mógł się dostać i złożyć jaj.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.