Budleja – bożyszcze motyli

budlejaJedną z roślin, która z całą pewnością doskonale urozmaici nasz ogród, jest budleja. Jej bajecznie kwitnące krzewy wyglądają jak ogromne bukiety, przyciągając przy tym niesamowite ilości motyli. Wszystko za sprawą wydzielanego przez nie aromatu.

Jak wygląda i kiedy kwitnie?
Budleja Dawida, bo tak właśnie dokładnie nazywa się gatunek tej niezwykle popularnej rośliny ogrodowej, zakwita w drugiej połowie sezonu letniego. Botanicy określają ją również omżynem. Nasze babcie chętnie nazywały ją natomiast motylim krzewem. Kwiatostany są stosunkowo wąskie. Ich spora waga sprawia, że przewieszają się, lekko chyląc się ku ziemi. Długie liście pokryte są z kolei kutnerem w kolorze srebrnym.

Wybór odmian jest naprawdę ogromny. Na rynku dostępne są egzemplarze kwitnące na fioletowo, różowo, biało, purpurowo, a nawet niemalże na czarno. Ostatnim odkryciem botaników są gatunki kwitnące na niebiesko i purpurowo – pomarańczowo.

Budleja w trakcie kwitnienia wydziela miły, niesamowicie słodki zapach. To właśnie wspomniana woń przyciąga do tej rośliny jedne z najpiękniejszych spotykanych w Polsce motyli: rusałkę admirała oraz pawika.

Jak rosną i gdzie sadzić?
Poszczególne gatunki różnią się między sobą, jeśli chodzi o tempo wzrostu. Jedne rosną błyskawicznie, w ciągu kilku lat osiągając nawet trzy metry wysokości. Inne, głównie te zaliczane do serii Buzz, rosną wyjątkowo powoli. Te okazy z powodzeniem można sadzić w pojemnikach.

Budleje doskonale prezentują się na idealnie wypielęgnowanych trawnikach. Sadzić warto je także na rabatach, na których spotkać można dorodne byliny czy inne krzewy, ale o karłowym rozmiarze. Jest to doskonałe zestawienie, które sprawia, że pozbawiona liści nasada budlei zostanie nieco osłonięta.

Jak znosi mróz?
W ciepłych krajach budleja jest rośliną zimozieloną, która rozrasta się niczym chwast. W Polsce silny mróz może sprawiać, że jej pędy przemarzają. Bryła korzeniowa zachowuje jednak doskonałą kondycję, dzięki czemu roślina wraz z wiosną wchodzi w kolejny okres wegetacji. Niektórzy zalecają jednak, aby przed sezonem zimowym obsypać bryłę korzeniową liśćmi lub korą, które zapewnią ochronę przed przemarzaniem.

Stanowisko
Budleja do silnego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje gleby żyznej i przepuszczalnej. Dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, na których podłoże bardzo silnie się nagrzewa. Trzeba pamiętać, że najrozsądniej jest sadzić budleję w miejscu, które osłonięte jest od wiatru. Wiatr sprawia bowiem, że zapach jest rozwiewany, co przekłada się na mniejszą ilość motyli, które są niewątpliwą ozdobą krzewu.

Budleja jest rośliną, która ma dość spore wymagania wodne. W czasie suszy koniecznie trzeba ją podlewać – inaczej obumrze. Nie można zapominać również o regularnym jej nawożeniu. Robimy to wiosną oraz latem, sięgając po nawozy wieloskładnikowe. Najrozsądniej jest postawić na nawozy o długotrwałym działaniu, które zapewnią roślinie składniki pokarmowe na długi czas. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć oczy pięknymi kwiatami, które przyciągną stada motyli.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.