Bzy – przepiękne krzewy do każdego ogrodu

thumb_560x800_10Kiedy nadchodzi maj, nasze ogrody mienią się różnymi odcieniami fioletu, bieli i koloru kremowego. Wszystko za sprawą bzów, które należą do jednych z piękniejszych krzewów. I mimo tego, że większość z nas uważa, że bzy są typowo polskie, okazuje się, że ich korzenie sięgają daleko poza granice naszego kraju.

Krótka historia

Bzy przywędrowały do nas z Turcji i Bałkanów. Ciekawym jest jednak fakt, że po raz pierwszy w Europie pojawiły się w Wiedniu. Był to dar dla austriackiego cesarza, który otrzymał od sułtana. Roślina doskonale przystosowała się do europejskiego klimatu i błyskawicznie zaczęła zyskiwać na popularności. Już w roku 1870 rozpoczęła się pierwsza europejska hodowla bzów. Odpowiadał za nią Wiktor Lemoine. To właśnie dzięki niemu bzy spotkać można niemalże przy każdym domu.

Wymagania

Bzy zaliczają się do krzewów o naprawdę małych wymaganiach. Niektórzy żartują, że zakwitną one nawet na podłożu składającym się tylko i wyłącznie z piasku. Może aż tak odporny lilak nie jest, ale doskonale poradzi sobie na stanowiskach ubogich w składniki pokarmowe. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że zdecydowanie lepiej będzie rósł na stanowisku zasobnym w minerały.

Sadząc bzy, trzeba jedynie pamiętać o tym, by nie sadzić ich w miejscu, w którym gleba jest kwaśna. Dobrym rozwiązaniem jest wapnowanie stanowiska i powtarzanie tego zabiegu co roku. Wzmocni to roślinę i sprawi, że co roku będzie obficie kwitnąć.

Bzy najlepiej udają się w miejscach słonecznych. W cieniu jego pędy stają się bardzo cienkie i długie, a kwiaty są naprawdę nieliczne.

Z uwagi na długi i płytko położony system korzeniowy nie wolno głęboko spulchniać gleby wokół rośliny. Po uszkodzeniu korzeni bardzo szybko bowiem zamiera. Aby uniknąć porastania stanowiska chwastami, dobrze jest ziemię wokół pnia wysypać liśćmi.

Odmiany bardziej szlachetne

Lilak pospolity to odmiana najmniej wymagająca, ale jednocześnie nie charakteryzująca się tak pięknymi kwiatami, jak odmiany szlachetne, które mają nieco większe wymagania. Sadzić należy je na glebie żyznej, która jednocześnie nie przesycha zbyt mocno. Ważna jest także duża ilość słońca, która warunkuje obfite kwitnienie. Odmiany szlachetne bzu dobrze jest wiosną zasilić nawozem sztucznym, a raz na dwa lata obornikiem. W tym wypadku trzeba jednak uważać z ilością – obornik to bardzo silny nawóz, którego nie należy nadużywać.

Popularne odmiany

Bez dostępny jest obecnie w bardzo wielu odmianach, które zachwycają barwą kwiatów. Jeżeli zależy ci na odmianie szczególnie ozdobnej, postaw na Sensation. Jej kwiaty są dwukolorowe – na fioletowych płatkach wyraźnie widoczny jest biały brzeg. Ciekawa jest także odmiana Etna, która zaliczana jest do odmian długowiecznych. W sprzyjających warunkach może rosnąć nawet trzydzieści lat, co roku zachwycając nasze oczy obfitym kwitnieniem. Wytwarza kwiaty w kolorze różowym, które z czasem stają się purpurowe. Odmiana Marie Finon to piękne białe kwiaty, które charakteryzują się szerokimi płatkami. Kwitnienie rozpoczyna stosunkowo późno, ale obsypuje się kwieciem nadzwyczaj obficie. Decydując się na nią, trzeba pamiętać, że bardzo szybko rośnie.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.