Cebulki kwiatowe

Piękne i pachnące kwiaty to ozdoba każdego ogrodu, balkonu czy tarasu. Sadzimy i siejemy je też w doniczkach, aby napełniały nasze mieszkania zapachem i cudownymi barwami. Prostym sposobem na uzyskanie malowniczej roślinności są cebulki kwiatowe. Jak je sadzić i kiedy jest na to odpowiednia pora? Jakie kwiaty możemy uzyskać dzięki wykorzystaniu cebulek?

Najlepsza porą, aby posadzić kwiaty cebulowe, jest jesień. Niektóre z nich poleca się sadzić końcem sierpnia, inne we wrześniu, a jeszcze inne w październiku. Ważne, aby wybrane przez nas cebule kwiatowe były duże i nie uszkodzone. Ważne, aby cebulki kwiatowe sadzić wierzchołkiem skierowanym ku górze. Bardzo popularne kwiaty cebulowe to chociażby tulipany.

Jak wybrać najlepsze cebulki kwiatowe? Warto udać się do sprawdzonego dostawcy. Jeżeli kupujemy je pierwszy raz, upewnijmy się, że nie mają plam. Mogą one oznaczać różne infekcje. Nie kupujemy też cebulek, z których wyrastają już liście czy korzenie. Poleca się wybieranie cebulek pochodzących z terenu Unii Europejskiej, gdzie producentów dotyczą określone przepisy. Warto też wybrać te cebule kwiatowe, które pochodzą z kraju o klimacie zbliżonym do naszego.

Kwiaty cebulowe sadzimy w ziemi pozbawionej chwastów. Ziemia powinna być przekopana, aby podczas wciskania cebulki w grunt nie uszkodzić jej struktury. Gleba powinna posiadać sporo próchnicy oraz dostarczać roślinom składników pokarmowych. Zdrowe cebulki w dobrze przygotowanej glebie to gwarancja pięknych kwiatów. Niektórzy polecają ich moczenie w środku grzybobójczym. Zabieg trwa zaledwie pół godziny, a zabezpiecza cebulki kwiatowe przed działaniem nieproszonych gości.

Nie wszyscy sadzą kwiaty cebulowe w ogrodach czy na działkach. Niektórzy robią to w doniczkach. Cebule kwiatowe nie mają wygórowanych wymagań, dzięki czemu ich uprawa w warunkach domowych również jest możliwa i dość prosta. Popularne jest też sadzenie cebulek w dużych doniczkach na balkonach i tarasach. W każdych warunkach prezentują się one znakomicie.
Podczas sadzenia zachowujemy odpowiednią głębokość dołków. Cebulka powinna znaleźć się pod ziemią na głębokości, która wynosi tyle, co trzykrotna wysokość cebulki. Przysypane ziemią cebule kwiatowe poleca się przykryć liśćmi lub gałązkami roślin iglastych w momencie, gdy odnotujemy spadek temperatury poniżej zera. Nie zaleca się też sadzenia cebulek w glebie, w której wcześniej rosły pomidory, fasola, groch czy kapusta.

Kwiaty cebulowe, które możemy zasadzić w ogrodzie, na działce czy na tarasie, to sporo gatunków. Każdy będzie fantastyczną ozdobą. Do tego rodzaju roślin należą między innymi tulipany, krokusy, begonie, dalie czy narcyzy. W ten sposób uzyskamy też cudowne irysy czy estetyczne zawilce.

Cebulki kwiatowe powinny być przechowywane w pomieszczeniu, w którym nie gromadzi się wilgoć. Trzymamy je w czystych skrzynkach i zapewniamy przepływ powietrza. Przed ułożeniem w pojemnikach dokładnie osuszamy cebulki. Można nanieść środek grzybobójczy za pomocą pędzelka lub namoczyć w nim cebulki.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.