Każdy marzy o czystym basenie z przejrzystą wodą. Niestety, w rzeczywistości musimy wyławiać z niej liście, walczyć z glonami i utrzymywać czystość poprzez usuwanie pojawiających się nagle zabrudzeń. Pielęgnacja basenu nie jest łatwa szczególnie wtedy, gdy dysponujemy dość dużym zbiornikiem. Z pomocą przychodzi nam chemia basenowa.
Aby cieszyć się czystą wodą w basenie, musimy wykonać kilka czynności. Producenci oferują nam szeroki wybór produktów, dzięki którym pozbędziemy się drobnoustrojów i zachowamy przejrzystość wody. Chemia basenowa to najróżniejsze środki, które powinniśmy przetrzymywać z dala od dzieci. Nie wolno również mieszać ze sobą poszczególnych produktów. Nie poprawi to ich skuteczności, a może nam zaszkodzić. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy producent zaleca połączenie dwóch produktów. Chemia do basenu powinna też być przechowywana w oryginalnych opakowaniach, a przed jej użyciem koniecznie zapoznajmy się z instrukcją na ulotce.
Chemia basenowa pozwala nam kontrolować pH wody w basenie. Powinno ono wynosić od 7 do 7,4. Wartość pH można sprawdzić specjalnym miernikiem, który kosztuje kilkadziesiąt złotych. Jeżeli przekroczy ono wartość 7,4, wszystkie środki bakteriobójcze będą miały obniżone działanie. Przykładowo chlor do basenu trzeba wtedy zastosować w większej ilości niż zwykle. Jeśli wartość pH spada poniżej 7, może to doprowadzić do korozji metalowych elementów. Nieodpowiednia wartość pH wpływa tez na skórę. Mogą pojawiać się podrażnienia. Gdy decydujemy się na basen dla najbliższych, w naszym domu powinna znaleźć się też odpowiednia chemia do basenu.
Zmorą właścicieli basenów są glony. Właściwie dobrana chemia basenowa pomoże nam je pokonać. Pamiętajmy, że takich środków nie wlewamy do wody prosto z opakowania. Instrukcja podpowie nam, który środek wymaga rozcieńczenia. Rozprowadzamy je za pomocą praktycznych pływaków. Dzięki temu algi nie pokryją powierzchni ścian basenu oraz samej wody.
Koagulacja wody pozwala na skupienie się drobnych zanieczyszczeń i wychwycenie ich przez filtr. Pozwala to doprowadzić do satysfakcjonującej przejrzystości wody. Pomoc w pozbyciu się mikroskopijnych zanieczyszczeń zapewni nam odpowiednia chemia do basenu.
Nie wolno nam zapominać o dezynfekcji. Tutaj ogromną rolę odgrywa chlor do basenu. Preparaty zwykle mają postać granulatu lub tabletek i nie wolno wrzucać ich bezpośrednio do basenu, aby tworzywo nie uległo odbarwieniu. Chlor do basenu niszczy bakterie i inne drobnoustroje, dzięki czemu woda staje się bezpieczna i czysta. Warto jednak pamiętać, że nie wolno wchodzić do basenu tuz po chlorowaniu. Poziom chloru powinien spaść do 0,5 mg/litr. Niezbędne jest też systematyczne filtrowanie.
Aby zapobiec gromadzeniu się w wodzie basenowej zanieczyszczeń, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiedni filtr oraz pokrywę, którą przykryjemy basen w chwilach, kiedy nikt nie będzie z niego korzystał. Bardzo praktyczne są też szczotki i podwodne odkurzacze, dzięki którym utrzymamy dno i ścianki basenu w czystości.