Choroby ogórków, jak sobie z nimi poradzić?

gherkins-1155660_1280Uprawiając warzywa na swoim ogródku należy uświadomić sobie, że oprócz dobrych plonów występować mogą różnego rodzaju choroby. Jak w tym wszystkim wypada ogórek? Czy jest narażony na choroby?

Warto powiedzieć o tym, że ogórek jest bardzo specyficzny. Bardzo wymagający a w dodatku nieustannie powinien zostać we właściwy sposób nawożony. Najbardziej optymalny obszar na naszym ogródku powinien być związany z umiejscowieniem gdzie jest największe słońce, duża ,,oaza spokoju”, spora wilgotność gleby. Nawóz powinien być organiczny ponieważ to on zapewnia optymalną jakość. Jak w uprawie wszystkich roślin na ogrodzie tak samo w przypadku ogórka największy problem dotyczy występujących u niego chorób. Aby wiedzieć w jaki sposób z nimi walczyć należy zapoznać się z ich objawami.

Istnieję kilka chorób, które najczęściej pojawiać się mogą w związku z uprawianiem ogórka na naszym warzywniaku. Warto o nich powiedzieć, gdyż znając specyfikę ich działania można liczyć na skutecznie ich zwalczanie.

Mączniak prawdziwy, jak odpowiednio go rozpoznać? Co tutaj można zaobserwować? Przede wszystkim na górnej powierzchni liści zauważyć można tzw. grzybnię o kolorze białym. Po upływie pewnego okresu obszar na listach pokryty będzie już w całości a to będzie powodem będzie hamować procesy, które związane są z fotosyntezą, transpiracją. Niestety zaatakowane roślinki wydawać mogą plony, które są o bardzo mało przydatności. Są sposoby ich zwalczania! Należy zastosować odpowiedni oprysk chemiczny. Dzięki temu będzie można skutecznie zapobiec rozszerzaniu się takiej choroby.

Druga przypadłość, która niestety nie będzie pomagać w rozwoju ogórka dotyczy mączniaka rzekomego. To tutaj da się także zaobserwować na górnej warstwie liści plamy ale teraz to będzie związane z kolorem jasnozielonym. Z upływem czasu to jednak wszystko może przybierać koloru żółtego a na końcu procesu będzie to barwa brązowa. Po tym wszystkim liście mogą być kompletnie porażone i nie będą się nadawać do niczego. Kiedy następować będzie duża wilgotność należy się z tym pogodzić, że dolna strona liści związana będzie z pokazaniem się nalotu koloru białego. Taki widok na ,,warzywniaku” nie będzie należał do najprzyjemniejszych.

Aby się skutecznie tego pozbyć należy przede wszystkim uświadomić sobie to, że usunięcie związane jest z usunięciem opadłych liści a także wykonaniu oprysków chemicznych. Z tego powodu warto zastosować się do wybrania środków ochronnych. Szeroka oferta producentów powinna w dużej mierze zadowolić każdego potencjalnego ogrodnika.

Jeśli na liściach pojawiać się będą ciemny plany to już będziemy mieli wtedy pewność, że to związane jest z szarą pleśnią. Wszystko może się powiększać w bardzo szybkim tempie. Rozwój choroby jest zauważalny szczególnie w tej sytuacji gdzie występuję duża wilgotność ponieważ następuję szary nalot grzyba. Jeśli będzie wiatr to warto uświadomić sobie rzecz, że zarodniki grzyba przenosić się będą na inne rośliny a w tym przypadku, na te zdrowe. Można sobie z tym poradzić, pytanie brzmi jak? Przede wszystkim należy się zastanowić nad tym aby zapobiegać nadmiernemu zawilgoceniu się roślin oraz zachwaszczeniu.

Następna choroba ogórka jest o nazwie zgorzel siewek. Jak w jej przypadku należy rozpoznać objawy? Przede wszystkim rośliny, które są bezpośrednio po posianiu nie będą wschodzić albo może następować sytuacja, która jest powiązana z wzejściem siewki, co do pierwszej dokładna nazwa to – zgorzel przedwschodowa, natomiast ta druga powiązana jest jako oznaczenie zgorzel powschodowa. Są jednak sposoby na to aby się jej skutecznie pozbyć. W tym przypadku koniecznym jest prawidłowe zaprawianie nasion a także zastosowanie właściwych środków chemicznych.

Ostatnią już bardzo często występująca chorobą ogórka jest także kanciasta plamistość liści dyniowatych. Jak rozpoznać objawy? Czy to tak w zasadzie jest możliwe? Oczywiście, że tak. W tej sytuacji pierwsze objawy związane są z małymi, jaśniejszymi plamkami, które jednak z czasem mogą się przyciemniać i wykruszać powodując kanciaste dziurki. Jeśli dojdzie do porażenia to warto zaznaczyć to, że liście cały czas będą opadać. Jak w tym przypadku wyglądają owoce ogórka? Zauważyć w tym przypadku można wgłębione plamy a właśnie w nich dochodzić może do dostawania się bakterii a za tym będzie szło niestety nadmierne obumieranie owoców na naszym ,,warzywniaku”. Do zwalczania tego objawu należy zastosować specjalnie przeznaczone preparaty. Można dzięki nim pozbyć się problemów związanych z chorobą o nazwie kanciasta plamistość liści dyniowatych.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.