Wypoczynek w ogrodzie przy solidnym, murowanym grillu to nie lada przyjemność. Posiłek przyrządzany w tego typu konstrukcji smakuje zupełnie inaczej. Ponadto jego solidność i atrakcyjny wygląd stanowią ozdobę każdego terenu rekreacyjnego. Wśród zalet murowanego grilla ogrodowego znajduje się także możliwość zaprojektowania wyglądu i funkcjonalności w zasadzie od podstaw.
Wady i zalety
Tak jak w przypadku większości inwestycji ogrodowych, ma ona swoje wady i zalety. Największą zaletą grilla ogrodowego jest jego stabilność i efektowność. Dobrze zrobiony, z porządnych materiałów będzie służył przez lata. Nie ma też ryzyka przepalenia, czy drobnych usterek, tak jak w przypadku grillów przenośnych. Minusem jest natomiast to, że wybudowanie grilla zajmuje sporą część ogrodu i jest inwestycją na lata. Jest to więc rozwiązanie dla osób zdecydowanych i preferujących gastronomię na świeżym powietrzu. Nie w sposób też nie wspomnieć o kosztach. O ile grill przenośny można kupić za grosze, o tyle wybudowanie grilla ceglanego, czy nawet z betonowych bloczków wyniesie nas nieco więcej.
Lokalizacja i projekt
Grill ogrodowy nie powinien stanowić centrum naszego ogrodu, a raczej funkcjonalny dodatek. W przypadku ogrodu klasycznego nie ma wątpliwości, gdzie go postawić. Na pewno będzie częścią sfery wypoczynkowo-rekreacyjnej. Może zostać wybudowany w pobliżu zadaszonej altany, bądź stołu z ławą i krzesłami. Umiejscowienie grilla wobec innych elementów architektury, ukształtowania terenu, zabudowań powinien uwzględniać projekt. Podczas planowania wyglądu, rozmiaru grilla, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach:
-wysokość paleniska powinna oscylować w granicy 70 cm od podłoża;
-kierunek wiatru – tak, być może jest to mały szczegół, natomiast bardzo istotny przy rozpalaniu grilla;
-bliskość innych zabudowań, szczególnie drewnianych, czy łatwopalnych – projektując grilla oraz umieszczając go w określonej lokalizacji nie możemy zapominać o względach bezpieczeństwa. Nie powinniśmy stawiać go zbyt blisko drewnianej małej architektury, a także miejsca w którym bawią się dzieci;
-zastosowanie odpowiednich materiałów – betonowe bloki, bądź cegła klinkierowa, ciekawie prezentuje się także grill kamienny;
-funkcjonalność – oprócz atrakcyjnego wyglądu nie zapominajmy o funkcjonalności grilla, będzie służył do gotowania, a więc powinien mieć również przestrzeń na odłożenie żywności, przygotowanie jej itp.
W jakim stylu?
Wygląd grilla powinniśmy uzależnić od trzech czynników: naszych osobistych preferencji i gustu, wyglądu domu oraz stylu ogrodu. W modzie są grille nowoczesne, ale także w stylu wiejskim, angielskim, czy pruskim. Wszystko zależy od tego, co się nam podoba oraz tego, jakimi środkami finansowymi dysponujemy. Do grilla warto dopasować otoczenie oraz małą architekturę.
Budujemy od podstaw
W zależności od projektu grilla, będziemy mogli go sami wykonać, bądź będziemy potrzebować wsparcia fachowców. Z drugiej opcji możemy skorzystać w każdej chwili. Kilka uwag dla samodzielnych majsterkowiczów – konstrukcja grilla otwarta jest dość prosta w realizacji, natomiast nieco więcej problemów może przysporzyć konstrukcja zamknięta z okapem oraz z innymi dodatkowymi elementami.
Przed rozpoczęciem budowy należy pamiętać o kilku czynnościach:
-wyrównaniu podłoża i przygotowaniu fundamentów – Polska zima nas nie rozpieszcza, więc należy zadbać o porządnie wbudowane fundamenty, na około 1 metr w głąb ziemi, co zapewni stabilność grilla;
-przy budowaniu konstrukcji nie śpieszmy się, ponieważ pośpiech to zły doradca. Staranność i dokładne uzupełnianie szczelin pozwoli nam uzyskać trwałą i mocną konstrukcję;
-jeśli wykonujemy konstrukcję z mało atrakcyjnego budulca – nic straconego, możemy go pokryć płytkami lub ozdobną cegłą;
-podczas budowy grilla nie zapominajmy o funkcjonalnej przestrzeni – półkach, schowkach. Blaty nie powinny mieć mniej niż 70 cm, aby swobodnie przygotowywać na nich posiłek.
Uwagi dla niecierpliwych – po wybudowaniu grilla należy odczekać minimum dwa tygodnie do pierwszego rozgrzania paleniska. Ten czas pozwoli wyschnąć zaprawie i zagwarantuje trwałość naszemu grillowi.