Zanim rozpocznie się prawidłowo pielęgnować ogórki należy zastanowić się w zasadzie na tym jak je wysiewać i który okres będzie najbardziej optymalny? W tej sytuacji najbardziej właściwym czasem jest połowa maja. Można być pewnym, że dokładnie po drugim tygodniu tego miesiąca nie będzie tak w zasadzie istniało ryzyko do tego, że wystąpią przymrozki a z tego powodu gleba w ekspresowym tempie będzie się nagrzewać.
Ogórki należą do roślin, które w bardzo szybki sposób się rozrastają. Co warto zrobić w przypadku samego wysiewu? Odpowiednio należy wypróbować właściwą odległość pomiędzy rzędami – tutaj wskazana jest szerokość 70-120 cm a jako rządki optymalne jest około 12-15cm. Najbardziej odpowiednią praktyką jest to aby wysiać w jednym obszarze 2 bądź 3 nasiona. Co zrobić kiedy już to odpowiednio wyrośnie? Należy na swojej działce pozostawić tą najbardziej ,,dorodną” roślinę.
Jaka gleba i miejsce dla ogórka zapewniać będzie wysoki plon? Przed odpowiedzeniem na to pytanie należy sobie uświadomić to, że warto przygotować właściwe na swoim obszarze proces o nazwie wysiew nasion ogórka. Jakie miejsce jest wskazane dla naszych ogórków? Przede wszystkim to dotyczy stanowiska ciepłego a także tego gdzie gleba pod wpływem np. słońca umie się ekspresowo nagrzewać. Jaki odczyn gleby jest najbardziej optymalny? Z pewnością najbardziej odpowiednią okazywać się może taka o odczynie zasadowym po do aby nasz ogórek lepiej się ,,uchował” przed jesienią.
Kolejna istotna sprawa dotycząca uprawy ogórków związana jest z zastosowaniem płodozmianu. Jaki rozstaw w tej sytuacji będzie najbardziej odpowiedni? W związku do płodozmianu ogórki mogą być wysiewane po okresie 3 bądź 4 latach a dokładniej po warzywach dyniowatych. Co z przedplonem, który okazać się może najlepszy? Przede wszystkim ta sprawa związana jest z pomidorem, burakiem, ziemniakiem, fasolą, cebulą lub zbożem. Czy w tej sytuacji istnieję najbardziej optymalne sąsiedztwo? Oczywiście, że tak! Należy na swoim ,,warzywniaku” wysiewać je w bliskich okolicach z koperkiem, pietruszką lub selerem.
Pielęgnacja ogórków gruntowych czy to jest ważny element? Oczywiście, że tak. W związku z okresem wegetacji a także okresami wzmożonego ,,żaru” bijącego z nieba wskazanym jest to aby rośliny miały optymalną ilość wody – niedopuszczalne jest to aby zapominać o odpowiednim nawadnianiu w szczególności w okresie letnim. Podlewanie ogórków powinno odbywać się tylko w przypadku lata, nigdy nie można robić tego zimą i to niestety nie jest odpowiednia praktyka. Należy także uświadomić sobie to, że każda pora roku na naszym ogródku jest ważna. W tej sytuacji także jesienią (chodzi tutaj o okres, który poprzedza uprawę ogórków) właściwym jest wybór wcześniej przygotowanego obornika. Najbardziej optymalnymi wyborami okazywać się mogą bardzo klasyczne mieszanki jakimi jest Polifoska bądź Azofoska.
Mając taką wiedzę można się śmiało zabierać za ogórki na naszej działce. Przede wszystkim warto powiedzieć, że przygotowanie ogórków tak w zasadzie powinno się odbyć już w naszych domach. O co tutaj chodzi? Należy we właściwy sposób pomyśleć o tym jakie środki na nasze ogórki warto zastosować aby tak w zasadzie im nie zaszkodzić a jedynie pomóc. Nie należy zapominać o porze roku jaką jest jesień, gdyż to już tutaj powinno przystąpić do odpowiedniego działania. Związane one jest z przygotowaniem gleby na swoim ,,warzywniaku”. Ta rzecz jest także istotna aby w lecie można było się cieszyć ze swojego dobrego zbioru ogórku na własnym ogródku. Nie należy tego pomijać.