Jak nie płacić za nasiona

nasiona-roślin-strączkowych

Idąc do co roku sklepu wydajemy spore ilości pieniędzy na nasiona. A gdyby zamiast co roku szukać nasion ukochanych kwiatów i poświęcać na to wiele godzin zdobyć je całkowicie za darmo. Wiele z kwiatów jednorocznych i dwuletnich możemy jak nasi przodkowie rozmnażać z nasion zebranych bezpośrednio z roślin.

Jak możemy uzyskać nasiona z kwiatów?

By uzyskać nasiona z rośliny którą chcemy hodować w następnym roku musimy pozwolić jej dokonać naturalnego zakończenia cyklu życiowego. Dzięki indywidualnemu zbieraniu otrzymujemy nasiona najwyższej klasy o bardzo wysokim stopniu kiełkowania. W pozyskiwaniu nasion możemy kierować się wieloma względami np. pozyskując nasiona ze silnych i pięknych okazów. Zbieranie nasion bezpośrednio z kwiatów jest znacznie lepszym sposobem ochrony starych i cenionych odmian, niż kupowanych coraz to nowych wymieszanych odmian.

Kiedy mogę zbierać nasiona?

Zbierać kwiaty można zbierać w okresie, gdy opadną płatki korony i nastąpi początek dojrzewania nasion. Dosyć często zdarza się, że nasiona są zgromadzone w owocach w których przebywają aż do momentu osiągnięcia odpowiedniej wilgotności. Po osiągnięciu tego procesu dojrzałe i suche nasiona wypadają prosto z nich. Należy zbierać owocostany, czy też owoce w chwili, gdy są w stanie zamkniętym o kolorze jasnobrązowym. W zależności od rośliny może trwać od kilku tygodni, a nawet do kilku miesięcy po końcu kwitnięcia.

Jak mamy wybrać najlepsze nasiona?

W wybieraniu nasion należy zdrowe oraz silne gatunkowo osobniki, które będziemy mogli bardzo łatwo rozmnożyć. Wiele roślin mieszanych bardzo ciężko rozmnaża się w określonych warunkach lub niestety pozostaje kupno w sklepie. Chcąc wybrać najlepsze nasiona, nie możemy usuwać z roślin zwiędniętych kwiatostanów, gdyż musimy pozwolić na zawiązanie się nasion. Zwykle nasiona możemy zbierać już w chwili zbrązowienia na roślinach.

Jak zbierać nasiona?

Zbierać nasiona możemy na różne sposoby. Jednym ze sposobów jest bezpośrednie zebranie z rośliny,a drugim jest pozyskiwanie nasion przez zawiązanie na kwiatostanie papierowej torebki, do której po ok tygodniu powinny spaść dojrzałe nasiona. Następnym ważnym krokiem w otrzymywaniu nasion z  jest suszenie. Podczas suszenia nasiona dojrzewają w zacisznym miejscu do czasu, aż owocostany pootwierają się dając nam dojrzałe nasiona. Następnie suszymy jeszcze nasiona w przewiewnym miejscu i po całym procesie sortujemy je do pojemników i opisujemy każde kwiaty.

Czy są jeszcze inne metody zbierania nasion?

Możemy jeszcze oprócz już wymienionych dodać jeszcze zbieranie nasion z dużych główek kwiatowych. W tym przypadku wyjmujemy nasiona palcami bezpośrednio z owocostanu i przechowujemy w suchej kopercie. Kolejnym sposobem otrzymywania jest również z małych główek. W tym przypadku postępujemy podobnie jak w przypadku dużych, tyle że zamiast palców używamy

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.