Jak przygotować rozsadę kwiatów i warzyw w domu

171923662_b4dc64c33c_o-001Warzywa i kwiaty, które mają długi okres wegetacyjny wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady. Rozsadę wielu z nich przygotowuje się już w styczniu bądź w lutym, inne wysiewa się w marcu. Do przygotowania rozsady najlepszy jest ogrzewany tunel, ale własną rozsadę przygotujemy nawet na okiennych parapetach.

Do przygotowania rozsady potrzebujemy nie tylko nasion, ale także pojemników do ich wysiewu. Do wysiewu nasion możemy wykorzystać doniczki, pudełka po margarynie (trzeba w ich dnie zrobić otwory), kuwety, skrzynki, tak zwane wielodoniczki. W sklepach ogrodniczych dostępne są także miniszklarenki, które nie zajmują dużo miejsca, a zapewniają kiełkującym nasion idealne warunki. Potrzebna nam będzie także ziemia. Możemy wykorzystać dostępną w sklepach specjalną ziemię przeznaczoną do produkcji rozsady lub ziemię uniwersalną. Wiele osób, które przygotowuje samodzielnie rozsadę warzyw i kwiatów wypraża najpierw ziemię w piekarniku, aby pozbyć się z niej ewentualnych grzybów i bakterii. Do zakupionej ziemi dodajemy czysty piasek, dodatek piasku poprawia strukturę ziemi. Dodatkowo dodajemy także torf włóknisty. Tak przygotowaną ziemią napełniamy przygotowane pojemniki, a następnie ziemię lekko ugniatamy. Na ugniecioną ziemię rozsypujemy nasiona. Zaleca się zakup nasion otoczkowanych, które są już zaprawione środkami grzybobójczymi. Wysiane nasiona należy przysypać warstwą ziemi, najlepiej jest zrobić to przy pomocy sitka. Przykryte ziemią nasiona lekko zraszamy, przykrywamy woreczkami foliowymi i ustawiamy najlepiej na parapecie okna od strony południowej. Okres kiełkowania uzależniony jest od rodzaju wysianych warzyw i kwiatów oraz od temperatury. Jedne wymagają bowiem wyższej temperatury, inne niższe. W temperaturze około 15 stopni Celsjusza kiełkują pory, sałata, seler. Wyższej temperatury wymagają pomidory, cukinia, ogórki i kwiaty jednoroczne. Po trzech tygodniach od skiełkowania nasion wykonujemy pikowanie młodych roślinek. Znakiem, że należy pikować sadzonki jest pokazanie się na roślinach przynajmniej jednej pary liści. Liście zdecydowanie różnią się wyglądem od pojawiających się jako pierwsze liścieni. Rośliny pikuje się wysadzając je pojedynczo do doniczek. Można je także przepikować do skrzynki, ale odstępy pomiędzy poszczególnymi roślinami muszą być dość duże. Na miejsca stałe przygotowaną rozsadę wysadzamy dopiero w połowie maja. Zaletą własnej rozsady warzyw i kwiatów jest jej niski koszt.

Spośród kwiatów jednorocznych najwcześniej trzeba przygotować rozsadę petunii i begonii wiecznie kwitnącej. Nasiona tych kwiatów wysiewa się w lutym. Wcześnie, bo na przełomie lutego i marca, należy wysiać nasiona lobelii, werbeny, żeniszka, celozji i szałwii jednorocznej. Na początku marca wysiewa się nasiona sałaty masłowej, brokułów, pora, selera, kapusty. Od połowy marca możemy przygotowywać rozsadę kalarepy, astrów i cynii. W ostatnim tygodniu marca wysiewamy na rozsadę nasiona miechunki pomidorowej i pomidorów. W połowie kwietnia możemy przygotować rozsadę ogórków, cukinii i patisonów.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.