Jak zaprojektować rabatę kwiatową?

Każdy właściciel ogrodu chciałby, aby zachwycał on gości przez cały rok. Jednak założenie rabaty kwiatowej, która będzie kolorowa przez cały rok będzie bardzo trudne. Wszystko ze względu na to, że rośliny dekoracyjne kwitną w różnych porach roku. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją dwa podstawowe typy rabat. Pierwszą z nich jest właśnie rabata całoroczna. Jest ona szczególna, gdyż jest ona piękna od wiosny aż do jesieni. O każdej porze roku w rabacie znajduje się coś atrakcyjnego. Innym typem rabat, znacznie popularniejszym są rabaty sezonowe. Są one najłatwiejsze w utrzymaniu oraz w pielęgnacji. Wiele osób stawia także na rabaty jednogatunkowe. W tym przypadku wszystko jest jeszcze łatwiejsze, gdyż kwiaty mają takie same wymagania.

Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla rabaty. Bardzo często rabaty tworzy się przy ogrodzeniach albu wzdłuż ścieżki ogrodowej. Czasami umiejscowione są one również na tle krzewów oraz wzdłuż ściany domów. Raczej nie umieszcza się rabat kwiatowych w centralnej części ogrodu. Oczywiście niezbędne będzie tutaj odpowiednie przygotowanie gleby pod rabatę. Z ziemi trzeba usunąć wszystkie chwasty oraz przekopać ziemię. Najlepiej będzie ją także wymieszać z nawozem. Prace te najlepiej wykonać już wczesną wiosną. Jeśli tego nie zrobimy to dobry czas na przygotowanie rabat jest także jesienią.

Istotną kwestią będzie także rozmiar oraz kształt rabaty kwiatowej. Nawet w najmniejszym rabacie znajdzie się miejsce na kwiaty. Oczywiście wielkość rabaty trzeba dostosować do rozmiarów oraz charakteru ogrodu. Jednak nie może być ona za duża. Najważniejszym wyznacznikiem będzie tutaj czas, jaki możemy poświęcić na pielęgnację rabaty. Im większa tym więcej uwagi i pracy będzie wymagała. Jeśli chodzi o kształt rabaty kwiatowej to oczywiście wszystko zależy tutaj od naszych upodobań. Rabata może być po prostu prostokątem. Może także mieć falistą linię.

Najistotniejszą kwestią podczas tworzenia rabaty będzie oczywiście wybór kwiatów. Rabaty mogą oczywiście składać się z różnych gatunków oraz odmian roślin. Tutaj ograniczeniem jest tylko czas, który możemy poświęcić na pielęgnację oraz nasza wyobraźnia. Jednak rośliny na rabaty trzeba dopasować tak, aby pasowały one do siebie. Wybór będziemy mieć ogromny – zarówno jeśli chodzi o wielkość kwiatów jak i ich kolor czy inne elementy. W naszej rabacie mogą znaleźć się byliny, rośliny jednoroczne oraz rośliny cebulkowe. Jednak cały czas trzeba na uwadze wymagania roślin. Musimy wiedzieć jak przygotować glebę pod konkretną roślinę oraz ile wody jej dostarczać. Warto dowiedzieć się także tego kiedy kwitnie dana roślina, jakie ma cechy pokroju oraz ile światła potrzebuje. Najlepiej będzie wybierać rośliny, które mają małe wymagania i łatwo się je pielęgnuje. Rośliny do rabat warto wybierać umiejętnie. Trzeba bowiem zadbać o to, aby przez cały sezon w rabacie były kwitnące rośliny. Wiadomo, że kwiaty nie będą kolorowe przez cały rok. Czasami rabaty warto uzupełniać roślinami, które będą zielone przez cały rok.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.