Jesienne prace w ogrodzie

pobrany plik (2)Wbrew pozorom wielkimi krokami zbliża się do nas jesień. Nim się obejrzymy, a dręczące nas od pewnego czasu upały przeminą. Pojawi się coraz większy chłód, nostalgia i opadające z drzew liście. Jesień to czas nie tylko wolniejszego tempa życia, ale również prac w ogrodzie. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, aby utrzymać swój ogród w należytym stanie i cieszyć się pięknymi roślinami wraz z kolejną wiosną.

Troska o róże

Bez wątpienia to królowe naszego ogrodu. Trzeba więc poświęcić im nieco uwagi również jesienią. Przede wszystkim trzeba dokładnie usunąć wszystkie przekwitnięte już kwiatostany. Pamiętajmy, że nie wykonujemy w tym okresie silnego cięcia róż – uniemożliwiłoby im to zbieranie sił na przetrwanie zimy. Jesień to natomiast doskonała pora na to, aby posadzić róże, które sprzedawane są z odkrytymi korzeniami.

Stanowisko, na którym zamierzamy zasadzić różę, należy przede wszystkim porządnie przekopać. Usuwamy wszelkie chwasty, a następnie zasilamy stanowisko obornikiem. Warto pamiętać, że róże, które sadzimy jesienią o wiele lepiej się przyjmują. Szybciej zachodzi proces ich ukorzenienia, a już w lecie następnego roku pojawiają się cieszące oczy kwiaty.

Czas sadzenia roślin cebulkowych

Jesień to czas, kiedy pora zasadzić w naszym ogrodzie wszystkie te rośliny cebulowe, które zakwitają wiosną. Zalicza się więc do nich tulipany, narcyzy, hiacynty, krokusy, iryski żyłkowane. Najlepszą porą na tego rodzaju nasadzenia jest wrzesień oraz początek października. Można je posadzić również później, ale ważne jest, aby zrobić to zanim nadejdą przymrozki. Sadząc rośliny cebulowe, warto pamiętać, że najlepiej będą się prezentowały, jeśli posadzimy je w grupach po przynajmniej siedem cebulek. Lepiej nie sadzić ich pojedynczo, bo daje to dość słaby efekt wizualny. Ważne jest, aby stanowisko, na którym je posadziliśmy, zabezpieczyć przed mrozem. Idealnie do tego celu nadaje się ściółka oraz igliwie. Wraz z nadejściem wiosny trzeba je jednak dokładnie usunąć.

Grabimy liście

Kiedy z drzew opadną liście, musimy je wszystkie dokładnie zgrabić. Jeżeli rośliny, z których opadły, były zaatakowane przez pasożyty lub choroby grzybowe, liście należy spalić. Dzięki temu unikniemy zakażania kolejnych roślin. Jeżeli jednak sytuacja taka nie miała miejsca, można bez obaw liście ułożyć na pryzmie i pozostawić na rok. W ten prosty sposób uzyskamy bardzo wartościowe podłoże, które można wykorzystać do uprawy roślin.

Dbamy o trawnik

Pielęgnując trawnik, warto trzymać się zasady, że jakim pozostawimy go jesienią, takim też zastaniemy go po ustąpieniu zimy. Z trawnika przed zimą należy dokładnie usunąć wszelkie resztki skoszonej trawy. Usuwamy również tą, która jest uschnięta. Jednocześnie warto uzupełnić wszelkie puste pola, które tworzą się chociażby w czasie bardzo silnych upałów. Dzięki temu trawnik na wiosnę odzyska doskonały wygląd. Dobrze jest zasilić trawnik nawozem. Koniecznie trzeba jednak wybrać ten, który przeznaczony jest do stosowania jesienią. Najlepiej sprawdzają się nawozy o dużej zawartości fosforu.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.