Mały, lecz piękny i funkcjonalny ogród

garden2Oglądając gazety czy strony internetowe poświęcone aranżacji ogrodów, najczęściej trafiamy na wielkie tereny porośnięte drzewami i krzewami z całą masą różnorodnych atrakcji. Jednakże duży ogród to dla wielu osób marzenie nie do osiągnięcia. Ceny za grunt są bardzo wysokie, a budowa domu też do najtańszych nie należy. Dlatego też planując budowę domu kupujemy taką działkę, aby wystarczyło na wybudowanie zaplanowanego domu, niewielki garaż oraz małą przestrzeń na wypoczynek.

Pomimo tego, że projekty ogrodów bardzo często zakładają, że teren jest naprawdę duży, urządzenie pięknego i funkcjonalnego ogrodu na małym terenie też jest możliwe. Jak więc urządzić mały, urokliwy, a jednocześnie funkcjonalny ogród?

Już przed rozpoczęciem budowy warto przemyśleć kwestię ogrodu. Dużo lepiej jest umieścić go za domem niż z przodu, abyśmy mogli w pełni cieszyć się prywatnością. W każdym ogrodzie powinna znaleźć się zieleń. Drzewa nie muszą być bardzo duże. Małe drzewka owocowe, dzięki którym będziemy mieli również świeże i naturalne owoce bez oprysków, jak również piękne krzewy iglaste, które zapewnią nam zieleń przez cały rok, są cudownym rozwiązaniem, z którego warto skorzystać.

Czekanie na wyrośnięcie trawy może wyprowadzić na z równowagi. Tutaj jednak pojawia się świetne rozwiązanie naszych problemów. W Internecie łatwo jest zamówić gotowe płaty trawy. Dosłownie w kilka minut można mieć piękny i idealny trawnik. Wystarczy o niego dobrze zadbać i piękne otoczenie jest gotowe. Pomiędzy trawą warto stworzyć niewielką alejkę, dzięki której dojdziemy do ważnych miejsc na podwórku, jak np. garaż na samochód, czy miejsce przechowywanie rowerów.

Nawet w małym ogrodzie można znaleźć miejsce na stolik, krzesełka, czy niewielką altankę. Altanka to świetne wybór nawet do małego ogrodu. O każdej porze roku, niezależnie od pogody można spędzać czas na dworze.

 

Miejsce dla dzieci

 

W domu, w którym mieszkają dzieci podwórko ogrywa bardzo ważną rolę. Nawet jeśli ilość miejsca jest ograniczona można znaleźć przestrzeń na huśtawkę, czy postawienie trampoliny. W lecie obok trampoliny można postawić niewielki basen, czy też rozkładaną piaskownicę. Miejsce dla najmłodszych jest bardzo ważne, gdyż to oni powinni czerpać największą przyjemność z przebywania na dworze.

Mały ogródek

Nawet na minimalnej przestrzeni można zmieścić ogródek. Zioła i małe krzewy można zasadzić w donicach i postawić w altanie. Zamiast wielkich drzew można postawić żywopłot. Dookoła domu będziemy mieć mnóstwo zieleni. Oczywiście o żywopłot trzeba regularnie dbać, ale to niewielka cena za piękne widoki. W domu z ogrodem warto też zadbać o taras, na którym można postawić stolik, ławeczkę oraz obszerną huśtawkę. Taras można też ozdobić dużą ilością zieleni. Krzewy w wazonach, czy też małe doniczki, mogą zmienić taras w cudowne miejsce do spędzania czasu z rodziną.

Aby dobrze zaaranżować taką przestrzeń, potrzebujemy trochę czasu i chęci, a także logiki. Niewątpliwie w takim przypadku przyda się nam pomoc architekta krajobrazu, który nawet z najmniejszej przestrzeni jest w stanie zrobić rajski i funkcjonalny ogród.

Nie ważne jednak, czy nasz ogród ma kilka arów, czy metrów kwadratowych, zawsze wymaga sporej uwagi. Każda roślina potrzebuje nawodnienia, pielęgnacji, a sprzęty do zabawy dla dzieci powinny być co jakiś czas sprawdzane. Wszystko to jest jednak małym kosztem za piękne otoczenie, o którym marzy wiele osób. Wciąż spora część społeczeństwa mieszka w blokach, gdzie jedyna zieleń to pobliski park lub kilka doniczek na balkonie, jeśli więc mamy chociażby mały ogródek to nie powinniśmy narzekać, tylko urządzić go tak, aby był funkcjonalnym miejscem dla całej rodziny. Miejscem, gdzie można zorganizować spotkanie ze znajomymi, bawić się z dziećmi, a nawet pracować.

Ciekawe pomysły na aranżację posesji można znaleźć przede wszystkim w Internecie, gdzie projektanci umieszczają swoje pracę, a osoby posiadające ogrody wstawiają fotografie. Dobrym miejscem do szukania inspiracji są też magazyny branżowe. Warto też podpatrzyć sąsiadów, którzy mają ogródek o takiej samej wielkości. Często jest to doskonałe źródło inspiracji.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.