Ogród w dobrym stylu-jak to zrobić?

garden fOgrodnictwo, tak jak w przypadku większości dziedzin ocierających się nieco o sztukę, ma swoje trendy, modne wzory, style na czasie. Od wielu jednak lat utrzymuje się pewna tendencja w urządzaniu ogrodów, bazująca na kilku stylach. Spróbujmy zagłębić się nieco w kilka z nich i zobaczmy, jakie charakterystyczne cechy, roślinność i klimat należy stworzyć, aby je osiągnąć.

Ogród nowoczesny – prostota i przestrzeń
Jednym z popularniejszych, stosowanych w projektowaniu ogrodów jest styl nowoczesny. Dobrze prezentuje się szczególnie jako otoczenie nowoczesnego budynku, w stylu ekologicznym i ergonomicznym. Podstawą stylu jest zachowanie otwartej przestrzeni, zachowanie małej ilości, ale wysokiej jakości materiałów. Unika się przerastających roślin, dominuje podłoże kamieniste, naturalny zielony trawnik (perfekcyjnie zadbany) oraz mało wymagająca fauna. Styl nowoczesny jest powtarzalny, symetryczny, wymaga regularnej dbałości o przycinanie krzewów oraz trawy. Mimo wszystko jednak jego minimalizm nie wymaga dużych nakładów pracy.

Ogród klasyczny – przede wszystkim praktyczność
Przy zakładaniu ogrodu klasycznego wydzielamy kilka stref, które będą służyć do odmiennych celów. Zazwyczaj jest to część reprezentacyjna, znajdująca się przy wjeździe na posesję oraz przy wejściu do domu, miejsce do wypoczynku oraz część do uprawy warzyw i owoców. W ogrodzie można również stworzyć kącik z grillem oraz altanką, służący przede wszystkim do wspólnego biesiadowania. Ogród klasyczny to jednak nie tylko uporządkowanie, ale również odrobina fantazji i przestrzeń. Wszystko zależy od domowników i ich oczekiwań.

Ogród angielski – szyk i klasa
Tak jak wszystko, co powstało w Anglii, ogród angielski jest majstersztykiem, łączącym klasykę z efektownością i romantycznością. Nie mniej jednak jego podstawę stanowi malowniczość, sztucznie tworzony krajobraz (upodabniający do naturalnego, pagórkowatego środowiska Anglii), rośliny naturalne, łąkowe, swobodne, w połączeniu z równiutko przystrzyżonym żywopłotem. W ogrodzie angielskim nie może zabraknąć pnączy, oplatających altany. Ozdobę stanowią różnego rodzaju donice i rzeźby. Dominuje delikatna kolorystyka bieli, fioletu, różu oraz żółci. Ogród w tym stylu służy przede wszystkim do wypoczynku, choć poświecenie kawałeczka ziemi na warzywną rabatę na pewno w tym nie przeszkodzi.

Ogród japoński – harmonia i oczyszczenie
W ogrodzie japońskim, oprócz pieczołowicie dobranej i zadbanej roślinności oraz małej architektury, bardzo ważne, a w zasadzie najważniejsze jest jego znaczenie filozoficzne. Wśród japońskich ogrodów warto wyróżnić dwa główne nurty – tsukiyama oraz hiraniwa. Pierwszy rodzaj to miniatury prawdziwego, japońskiego krajobrazu, wzbogacony o mosty, pagórki, ścieżki, oczka wodne itp. Drugi natomiast to ogród do kontemplacji o silnie filozoficznym znaczeniu, rozmieszczony na płaskim, przestrzennym terenie, z niewielką ilością roślinności, dominują w nim natomiast formy kamienne.
Ogród japoński wymaga wiele zachodu i niemal codziennej pielęgnacji. Stanowi jednak bardzo dużą ozdobę domu, a wielu pasjonatów twierdzi, że przebywanie w tego typu przestrzeni wpływa na nich wyciszająco i uspokajająco.

Ogród wiejski – naturalna swoboda prowincji
Opisując ogród wiejski ciężko znaleźć w nim konkretne ramy i zasady. Przede wszystkim jest to ogród maksymalnie naturalny, bez ograniczających roślinność kamienistych form. Mimo wszystko w tego typu ogrodzie mile widziane są oczka wodne, mała architektura, altany. Wszystko jest bujne i zielone. Ogród wiejski to także korzystanie z naturalnych dóbr fauny. Sadzenie ziół w donicach oraz spory warzywniak mogą spokojnie graniczyć z miejscem do wypoczynku. W końcu roślinność otacza nas z każdej strony i nie musimy się od niej w jakiś sposób oddzielać. W wiejskim ogrodzie panuje atmosfera przypadkowości i chaosu, mimo wszystko jednak zadbanego i kontrolowanego.

Wyboru stylu ogrodu powinni dokonać wszyscy domownicy, a jego projekt nie musi ograniczać się do współpracy z projektantem. Z czasem dodawanie własnych pomysłów pozwoli nam stworzyć własną oazę wypoczynku i relaksu.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.