Orliki – piękne kwiaty

orlikW każdym ogrodzie nie może zabraknąć kwiatów. Wśród tych, które nasze oczy cieszą w czerwcu znajdują się orliki – rośliny zachwycające nas nie tylko ogromnym bogactwem barw, ale również niesamowitym kształtem kwiatów.

Jak wygląda?

Orliki przykuwają naszą uwagę płatkami, które wydłużają się, przechodząc w charakterystycznie zakrzywione ostrogi. Niektórzy porównują je do szponów drapieżnego ptaka. Uroku kwiatom dodają również barwne działki kielicha, które tylko u orlika przybierają tak różne kolory.

Jakie stanowisko?

Orlik najlepiej udaje się na stanowiskach półcienistych. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednią wilgotność podłoża, uda się również w pełnym słońcu. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z szybszym przekwitaniem. Stanowiska cieniste to natomiast mniejsza liczba kwiatów i jasne kolory.

A jaka gleba?

Orliki zalicza się do roślin, które do prawidłowego wzrostu potrzebują średnio żyznej i zasobnej w próchnicę gleby. Ważne jest, aby była ona również pulchna i wilgotna. Odczyn powinien być zasadowy lub lekko kwaśny.

Podlewanie

Jeżeli chcemy, aby nasze orliki pięknie kwitły, powinniśmy zapewnić im odpowiednią ilość wody. W czasie opadów rośliny nie wymagają podlewania. Kiedy jednak nadchodzi susza, czas kwitnienia jest momentem, w którym trzeba sięgnąć po konewkę. Należy robić to jednak z umiarem, gdyż orliki bardzo źle tolerują również nadmiar wody – pojawia się brązowienie korzeni, a następnie ich zamieranie.

Co po przekwitnięciu?

Orliki zalicza się do roślin, którym po zakończeniu okresu kwitnienie zasychają liście. Aby nie stały się pożywką dla bakterii i grzybów, należy je ściąć. W efekcie na rabacie pozostanie puste miejsce. Rozsądnie jest więc sadzić orliki wśród takich roślin, które cechuje powolny wzrost i kwitnienie w pełni lata. Idealnie sprawdzają się tawułki oraz zawilce japońskie.

Jakie odmiany?

Jeżeli będziemy mieli szczęście, spotkamy na łące orlika pospolitego. Wyróżnia się niebieskofioletowymi kwiatami, których nie da się nie zauważyć. Trzeba jednak pamiętać, że roślina ta jest po ścisłą ochroną – jej zrywanie jest całkowicie zabronione.

Orlik ogrodowy, który rośnie przy naszych domach, jest mieszańcem orlika pospolitego. Wybierać można wśród szeregu kolorów, wśród których szczególnie pożądane są czarne.

Jeżeli chcemy mieć wyjątkowo szeroki wybór kolorów, należy zdecydować się na orlika błękitnego. W ogródkach pojawia się czasem również orlik złocisty, który w okresie od czerwca od sierpnia pokrywa się kwiatami o odcieniu złota.
W górach Japonii oraz Korei spotkać można z kolei orlika wachlarzowatego. Dorasta jedynie do dwudziestu pięciu centymetrów. Charakteryzuje się liśćmi w kolorze sinozielonym oraz kwiatami o barwie niebiesko – białej. Jest to odmiana wyjątkowo wczesna, bo zakwita już na początku maja. Niestety, w Polsce ciągle jest ją bardzo trudno kupić.

Rozmnażanie

Orliki bardzo dobrze znoszą zimę. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że są to rośliny krótkowieczne. Oznacza to, że wytwarzane przez nie kępy zamierają samoczynnie. Nie dostrzegamy tego, gdyż orlik wyjątkowo łatwo się rozsiewa. To właśnie taki sposób rozmnażania sprawia, że w jednym miejscu pojawiają się osobniki o różnych kolorach kwiatów, ubarwiając tym samym naszą rabatę.

Najczęściej spotyka się osobniki z kwiatami fioletowoniebieskimi. Jest to kolor dominujący u tego gatunku roślin. Kilka lat uprawy skutkować może jednak powstaniem solidnej kępy orlików w różnych barwach.
Niektóre odmiany powstałe na drodze zapylenia nie wiążą nasion. W takim wypadku jedynym możliwym sposobem na rozmnożenie orlików jest podział kęp. Zabieg przeprowadza się w sierpniu. Roślinę wykopuje się, a następnie dzieli na kilka mniejszych części. Ważne, aby każda uzyskana w ten sposób sadzonka miała dobrze wykształcone, pozbawione oznak chorób korzenie oraz zawiązki pędów. Nie należy poddawać się po pierwszej próbie – rozmnażanie orlików tym sposobem jest trudne i często udaje się dopiero za którymś razem.

Decydując się na zakup odmian szlachetnych, warto pamiętać, że średnio co cztery lata trzeba je wymieniać na nowe. Nie rozsieją się, a ich rozmnożenie poprzez podział kęp udaje się bardzo rzadko.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.