Paproć to roślina, w przypadku której na kwiaty możemy liczyć wyłącznie w legendach. Mimo że nie można liczyć tu na kwitnienie, same liście są tak dekoracyjne, że ludzie chętnie korzystają z niewątpliwych walorów ozdobnych paproci. Mówimy tu nie tylko o doniczkowych paprotkach, ale przede wszystkim o roślinach umożliwiających obsadzenie zacienionych zakątków w ogrodzie, w których trudno adaptują się inne gatunki roślin.
Paprocie należą do jednych z najstarszych roślin. Obejmują kilka tysięcy gatunków, których geneza w większości sięga lasków tropikalnych. Istnieje jednak wiele gatunków rodzimych, występujące w polskich lasach, idealnie nadających się do upraw w polskich ogrodach. Rzecz jasna, nie można wykopywać roślin z ich naturalnych stanowisk, aby znaleźć więc idealną paproć dekoracyjną, należy udać się z wizytą do sklepu ogrodniczego. W zależności od wybranego gatunku liście paproci mogą być sezonowe lub zimozielone, skórzaste lub delikatne, pierzaste albo o pełnych brzegach. Występują w różnych odcieniach zieleni.
Ogromnym plusem paproci jest to, że można je sadzić w miejscach mocno zacienionych, w których inne gatunki niekoniecznie się sprawdzą. Przy pniach drzew sprawdzą się głównie gatunki rosnące wyżej, takie jak: pióropusznik strusi, długosz królewski i narecznica samcza. Większość z nich sprawdzi się także przy zacienionych ścianach, na rabatach.
W polskich ogrodach najczęściej uprawianymi gatunkami paproci są: wietlica japońska oraz wietlica samicza. Oba gatunki preferują miejsca półcieniste i cieniste, a także kwaśne podłoże. Zwłaszcza wietlica japońska jest chętnie wybierana przez ludzi do dekoracji ogrodów ze względu na wielość odmian i atrakcyjne pod względem barwy liście.
Jedną z piękniejszych odmian jest również pióropusznik strusi, o podwójnie pierzastych, uformowanych w lejkowatą kępę liściach. Jest to roślina uniwersalna: podobnie jak wszystkie paprocie akceptuje stanowiska półcieniste i zacienione, jednak, gdy zapewni się jej odpowiednio wilgotne podłoże, może rosnąć nawet w miejscach nasłonecznionych. Szybko się rozrasta, dlatego powinien być nasadzany w miejscach, które dadzą mu niezbędną przestrzeń. Podobnie silnie rozrasta się onoklea wrażliwa o pierzastych, dekoracyjnych liściach. W sprzyjających warunkach jest również ekspansywna i wymaga większego terenu. Inne ozdobne gatunki to: rzadko spotykany długosz królewski, podrzeń, języcznik, zanokcica oraz adiantum stopowe.
Dla tradycjonalistów polecana jest najbardziej pospolita rodzima odmiana, występującą także w polskich lasach jest narecznica samcza. Jej liście mogą sięgać nawet 1,5 metra długości. Warto sięgnąć po dostępną w sprzedaży odmianę „Crispa” o ozdobnych liściach. Sklepy ogrodnicze proponują także doskonale znaną paprotkę zwyczajną – niewielką, wymagającą wilgotnego podłoża roślinę.
Paprocie dobrze komponują się z innymi roślinami. doskonale uzupełnią roślinność wokół stawów, oczek wodnych i skalniaków. Można łączyć różne odmiany w jednym skupisku, pasują do nich także gatunki traw ozdobnych oraz zawilce i funkie. Stosując gatunki zimozielone, zapewniamy piękną dekorację ogrodu przez cały rok.