Piękny ogród o każdej porze roku

little-gardener-1022435-mOgród to miejsce, które kojarzymy z piękną zielenią, ale, niestety, cieszy ona nasze oko tylko przez połowę roku. Od października do marca piękne liściaste i zielone drzewa można oglądać tylko w Palmiarni lub w filmach. Nie oznacza to jednak, że wraz z nastaniem jesieni ogród przeradza się w miejsce, w którym musi być brzydko i przygnębiająco. Dobrze zadbany i zaaranżowany ogród może być wspaniałym miejscem do wypoczynku przez cały rok. Wystarczy odrobina chęci, pomysłu na aranżację i kilka wolnych godzin w miesiącu, aby mieć wyjątkowe miejsce blisko domu.

Początki nigdy nie są proste, jeśli więc nie mamy pomysłu na to, jak zaaranżować przestrzeń wokół domu, a podwórko mamy dość obszerne lub wręcz przeciwnie bardzo małe, to warto poprosić o pomoc specjalistę, który zajmuje się architekturą krajobrazu. Taka osoba nie tylko zaprojektuje cały ogród, ale także dobierze odpowiednie rośliny. Oczywiście można również samodzielnie podjąć się takiego zadania i wcale nie musi to być skomplikowane.

O czym trzeba pamiętać?

Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej roślinności. Oprócz drzew liściastych, które na zimę tracą swój urok, warto posadzić kilka drzew i krzewów iglastych. Dzięki temu zieleń będzie nas otaczać przez cały rok, a w grudniu można je dodatkowo ozdobić światełkami, które nadadzą naszemu ogrodowi niepowtarzalnego charakteru.

Rośliny trzeba dosadzać, co jakiś czas. Posadzenie kwiatów wiosną to nie wszystko. Z czasem zaczynają one przekwitać. Dlatego też warto poszukać gatunków, które sadzi się również w czerwcu, lipcu, czy w sierpniu, aby również jesienią cieszyć się pięknym widokiem. Nieodzownym elementem w ogrodzie powinny być również zioła, które można potem użyć w kuchni. Niezwykle uroczą ozdobą naszego ogrodu może być rabatka lub oczko wodne.

Co oprócz roślin?

Niewątpliwie rośliny to nie wszystko. Ogród warto urozmaicić o piękne oświetlenie, ładną altanę, najlepiej ogrzewaną, gdzie również w chłodniejsze dni można miło spędzić czas. Jeśli posiadamy dzieci, to idealnym urozmaiceniem miejsca otoczonego zielenią, będzie plac zabaw z piaskownicą, zjeżdżalnią i huśtawką. Nie można również zapominać o ławeczce, a latem warto zawiesić hamak pomiędzy drzewami.

Zwykle po zimie trawa nie wygląda atrakcyjnie. Można, więc posadzić ją od nowa lub zainwestować w gotowy trawnik, który szybko rozłożymy i poprawimy wygląd otoczenia wokół domu. Aby nie niszczyć zieleni najlepiej jest stworzyć alejki, które pozwolą nam dotrzeć do konkretnych miejsc. Nie muszą to być alejki z kostki brukowej. Świetnie sprawdzi się żwirek lub kamienie.

Jak dbać o rośliny?

Samo posadzenie roślin to dopiero początek pracy, chociaż wcale nie musi być jej aż tak dużo. Rośliny wymagają podlewania, o czym trzeba pamiętać w okresach suszy. Ważne jest też usuwanie chwastów, aby piękny ogródek nie zamienił się w nieokiełznany busz. Jeśli posiadamy zwierzęta, to warto odgrodzić kwiaty i bardziej delikatne krzewy, drewnianym ogrodzeniem. Od czasu do czasu przyda się również nawóz. Przed zimą niezbędne jest zabezpieczenie krzewów i delikatnych drzewek, aby można było się nimi cieszyć również w kolejnym sezonie.

Jakie krzewy i drzewa?

Wybór odpowiednich krzewów, kwiatów i drzew to kwestia ziemi, jaką mamy na posesji, tego, w jakiej odległości znajduje się droga i czy nasze rośliny nie będą narażona na działanie szkodników. Krzewy i kwiaty warto wybierać sezonowo, aby o każdej porze roku coś zachwycało swoim pięknem. Niewątpliwie warto mieć zarówno drzewa liściaste, jak i iglaste. Świetnym urozmaiceniem ogrodu mogą być drzewka owocowe, dzięki którym wiosną będziemy cieszyć się widokiem pięknie kwitnących pączków, a latem możemy rozkoszować się pysznymi owocami.

Jakie oświetlenie?

Jak już wcześniej wspomniano bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie ogrodu. Zimą idealne są lampki na drzewach. Latem najlepiej sprawdzają się lampy na baterię słoneczną, a w innych miesiącach można oświetlać ogród innymi lampami. Świetnie sprawdzą się też małe lampki pośród alejek i kinkiety w altance. Warto tutaj dodać, że iluminacja świetlna może odmienić wygląd całego ogrodu.

 

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.