Projekt oczka wodnego

Ogród powinien wyglądać tak, abyśmy chcieli spędzać w nim całe dnie. Ma to być nasza oaza spokoju, nasze miejsce do spotkań ze znajomymi czy miejsce zabaw z dziećmi. Wiele osób, aby poprawić wygląd swojego ogrodu oraz aby sprawić że będzie on wyglądał nieco bardziej oryginalnie, decyduje się na założenie oczka wodnego. Wiele osób postrzega oczka wodne jak nic innego jak dół wykopany w ziemi i wyłożony folią. Jednak tak naprawdę jest to bardziej skomplikowane. Trzeba posiadać sporo wiedzy, aby odpowiednio dobrać rośliny do oczka i później utrzymać je w dobrym stanie. Tylko takie oczko wodne będzie cieszyło oczy. Jednak aby takie oczko mieć trzeba o nie dbać i ciągle dowiadywać się więcej.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na założenie oczka wodnego to wówczas pozostaje nam pytanie- czym je wyłożymy? W przypadku małych oczek wodnych na pewno idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju gotowe formy, które wykonywane są z polietylenu lub z PCV czy betonu. W przypadku tych ostatnich trzeba jednak uważać. Późniejsze modernizacje oraz zmiany w oczku nie będą bowiem takie proste. Jeśli mamy zamiar wybudować duże oczko wodne to wówczas nie pozostaje nam nic innego jak folia. Kupując folię, którą chcemy wykorzystać przy budowie oczka wodnego, koniecznie trzeba sprawdzić czy nie jest to zwykła folia budowlana. Musimy sprawdzić czy na pewno nadaje się ona do budowy oczka. Musi być szczególnie odporna na zniszczenia mechaniczne. Powinna być ona także elastyczna. Jeśli o to nie zadbamy to z pewnością bardzo szybko nasze piękne oczko wodne zacznie przeciekać, wypłynie z niego cała woda i nasza praca pójdzie na marne. Warto wybierać produkty renomowanych marek. Tym bardziej, że dają one 10-letnią gwarancję na swoje produkty. Dobre folie są nie tylko odporne i elastyczne, ale także są odporne na działanie promieni UV. Folie dostępne są w kolorze czarnym, niebieskim oraz zielonym. Można je kupić w różnych grubościach. Im bardziej wymagające podłoże i im większy zbiornik tym grubsza powinna być folia.

Jeśli już mamy folię to musimy wykopać dół. Oczywiście mamy tutaj pełną dowolność. Możemy nadać oczku naprawdę różnych kształtów. Nic nas nie ogranicza, tak jak to się dzieje w przypadku gotowych form. Nie można zapomnieć o tym, że zanim wyłożymy zbiornik folią to koniecznie musimy rozłożyć tam podsypkę z piasku o grubości do 10 centymetrów. Podsypka oczywiście w jeszcze większym stopniu będzie chroniła nasze oczko przed uszkodzeniami. Jeśli w oczku chcemy hodować ryby to musimy pamiętać, że zbiornik powinien być głębszy. Oczywiście koniecznie musimy zadbać o odpowiednie rośliny. Trzeba przy tym pamiętać, że oczko wodne to naprawdę skomplikowany system. Trzeba zachować w nim równowagę biologiczną. Musimy utrzymać właściwe PH wody oraz utrzymać ją w czystości. W małych oczkach przydadzą się filtry. Można także wykorzystać tutaj lampy UVC, które skutecznie zabijają bakterie. Właściciel oczka wodnego koniecznie musi również zapewnić dopływ powietrza do wody. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie montaż fontanny. Nie dość, że będzie ona dostarczała powietrza to jeszcze będzie przepiękną ozdobą oczka.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.