Rekreacja w pięknym ogródku

gardenBardzo często osoby posiadające wokół własnego domu sporo zieleni i przestrzeni niezagospodarowanej, decydują się na poświęcenie tej przestrzeni na ogród. Oczywiście efekty pracy nad nim widoczne są często po wielu latach a nawet dekadach, czego dowodem są najpiękniejsze prywatne ogrody w kraju. To prywatne zaangażowanie całych rodzin w tworzenie idealnego klimatu dla najróżniejszych gatunków roślin prowadzi do tego, że okolice domu stają się niesamowitym i urzekającym światem, do którego niekiedy wchodzi się częściej, niż do własnego domu. Warto jednak pamiętać o tym, że przestrzeń raz oddana na władanie roślinom i bujnym krzewom oraz drzewom, później jest niemal niemożliwa do odzyskania. A warto w dzisiejszych czasach pomyśleć o stworzeniu w swoim ogrodzie dodatkowej przestrzeni do rekreacji i zabaw. Spędzanie słonecznych dni w ogrodzie przez całą rodzinę może wejść na zupełnie nowy poziom, gdy oprócz grilla w klimatycznej altance możliwe będzie także zorganizowanie szybkiego meczu w badmintona z młodzieżą lub zabawianie najmłodszych na zjeżdżalni z huśtawką. Tego typu urocze zakątki w ogrodzie nie muszą wiązać się już z bardzo ciężkimi pracami i kosztownymi inwestycjami. Wręcz przeciwnie – stworzenie przyjaznego aktywnym ludziom zaplecza do gier i zabaw jest dzisiaj tańsze niż kiedykolwiek przedtem.

Co wziąć pod uwagę

Bardzo ważne dla każdego właściciela ogrodu jest odpowiednie usytuowanie takiej przestrzeni do gier i rekreacji. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że stosowne przybliżenie takiego kortu tenisowego, basenu czy boiska do domu znacznie podniesie ich wartość użytkową i jednocześnie sprawi, że domownicy chętniej korzystać będą z takich elementów wyposażenia, które są blisko. Utrzymanie placu zabaw w czystości jeszcze kilka lat temu było niewątpliwym problemem – dzisiaj, za sprawą wykorzystania odpowiednich powierzchni zabezpieczających, utrzymanie czystości na każdym elemencie wyposażenia jest proste. Warstwy wykładziny są jednocześnie antypoślizgowe i bardzo odporne na wszelkie zmienne warunki atmosferyczne. Ich delikatna elastyczność znacznie zmniejsza ryzyko poważniejszych ran przy upadku a co najważniejsze – są łatwe w montażu na niemal każdej nawierzchni. Firmy specjalizujące się w układaniu takich powierzchni są w stanie bardzo precyzyjnie zaplanować i wymierzyć wszystkie detale tak, by przestrzeń do rekreacji nie wpłynęła negatywnie na funkcjonalne aspekty reszty ogrodu.

Zabawa nie tylko dla dzieci

Bez wątpienia rodzice decydujący się na zainwestowanie w taką dodatkową przestrzeń, muszą wziąć pod uwagę dwa aspekty. Jeden to wiek osób, które mają w bliższej i dalszej przyszłości korzystać z danego boiska czy placu zabaw. Jeśli w rodzinie nie brakuje maluchów i spodziewać można się jeszcze kilku nowych dzieci w przyszłości, bez wątpienia klasyczny plac zabaw będzie najbezpieczniejszym i jednocześnie najbardziej praktycznym rozwiązaniem. Piaskownica, zjeżdżalnie czy karuzele i huśtawki, labirynty i drobne ścianki wspinaczkowe lub linowe – to wszystko za stosunkowo niewielkie pieniądze może znaleźć się u niemal każdego właściciela niewielkiego podwórka lub ogrodu. Przede wszystkim ku uciesze dzieci, które w takim miejscu nie tylko chętnie spędzają czas, bawiąc się i nawiązując swoje pierwsze kontakty towarzyskie. Ale także ku ich odpowiedniemu kształtowaniu, gdyż na tak różnorodnym placu zabaw niemal każdy przyrząd służy nie tylko do zabawy, ale również ćwiczenia koordynacji czy orientacji przestrzennej. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie mogą wykorzystać takiej okazji, jak planowanie i budowanie części rekreacyjnej w ogrodzie do zrealizowania własnych ambicji czy dawno zapomnianego hobby. Sport w wieku dojrzałym czy seniorskim może okazać się idealnym sposobem na przywrócenie witalności i odpowiedniej kondycji. Jeśli dodatkowo kort do tenisa czy siłownia outdoor znajdować będą się w pięknym otoczeniu ogrodu pełnego unikalnych gatunków i ich różnorodnej woni oraz kolorystyki – każda sesja treningowa czy pobyt na świeżym powietrzu oznaczać będzie dodatkowy zastrzyk świeżego powietrza i czynników relaksacyjnych

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.