Rośliny wodne, które mamy zamiar umieścić w naszym oczku wodnym, wymagają odpowiednich warunków. Aby zagwarantować sprawne funkcjonowanie ekosystemu, powinniśmy dobrze zapoznać się z wymaganiami roślin i ryb, dobrać właściwe gatunki i zapewnić im odpowiednie środowisko do życia. Od czego zacząć?
Estetyczne oczko wodne nie może obyć się bez roślin. Rośliny do oczka wodnego rosną zarówno na jego powierzchni, na brzegu, jak też pod wodą. Zaleca rośliny wodne, które rosną na różnych głębokościach. Dzięki temu każda spełni swoją rolę, zapewniając konkretne warunki innemu gatunkowi.
Znajomość specyfiki gatunku pozwoli uchronić nasze rośliny do oczka wodnego przed zniszczeniem. Przykładowo nie każdy gatunek nadaje się do oczka z fontanną. Lilie wodne nie lubią ruchomej wody, więc lepiej wykorzystywać je w oczkach o statycznej tafli. Eleganckie lilie wodne to bardzo chętnie wybierane rośliny wodne. Stanowią niezwykłą dekorację, a ponadto wspomagają funkcjonowanie ekosystemu w naszym małym stawie. Duże liście lilii zapobiegają przedostawaniu się światła w głębsze rejony oczka. Dzięki temu redukują ilość rozwijających się tam glonów. Lilie wodne lubią słońce, dlatego nie wybierajmy ich, gdy nasze oczko przez większość czasu znajduje się w cieniu. Najpiękniejsze lilie kwitną w nasłonecznionych i ciepłych oczkach wodnych.
Rośliny do oczka wodnego, których nie powinno zabraknąć, to te rosnące pod wodą. Wprawdzie nie mają walorów dekoracyjnych, ale produkują tlen, który jest niezbędny w ekosystemie naszego oczka wodnego. Wywłócznik czy moczarka kanadyjska to także doskonałe schronienie, które wykorzystują małe ryby do oczka wodnego.
Nie wolno nam zapominać o roślinach strefy bagiennej oraz tych, które rosną na brzegu. Dzięki nim oczko wodne nabiera charakteru i przypomina niewielki staw. W tych rejonach rośnie bardzo dobrze znany kaczeniec, knieć błotna czy niezapominajka. Mimo, że roślin rosnących na dnie oczka nie widać, nie może ich zabraknąć. Jest to chociażby grzybień biały. Skąd wziąć roślinność do oczka wodnego?
Rośliny wodne możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak też internetowych. Specjaliści zapakują je w odpowiedni sposób, aby nie uległy uszkodzeniu podczas transportu. Jest to sposób polecany przez wielu właścicieli pięknych oczek wodnych.
Poza roślinami warto kupić także ryby do oczka wodnego. Korzystajmy tutaj z porad ekspertów w specjalistycznym sklepie. Rybki, które hodujemy w akwarium, nie nadają się do oczka wodnego. Gatunkami przeznaczonymi do życia w oczkach są między innymi karpie Koi, cierniki, płocie, złote orfy czy sumiki karłowate.
Kupując ryby do oczka wodnego, musimy być pewni, że wybieramy zdrowe okazy. Powinny mieć błyszczące oczy i oddychać rytmicznie. Ryby możemy trzymać tylko w takim oczku, które zapewni im odpowiednie warunki. Musi być zachowana zalecana głębokość oraz jakość wody. Tę ostatnią sprawdzimy dzięki specjalistycznym testerom. Chodzi między innymi o pH wody w oczku czy obecność w niej szkodliwych substancji.