Różanecznik, ozdoba naszego ogrodu

roKażdy z nas widział lub posiada w swojej kolekcji różanecznik. Są to piękne krzewy o bogatej palecie barw kwiatów zaczynając od białych, przez odcienie fioletu, różu, czerwieni, a na żółtych kończąc. W przyrodzie występuje wiele odmian i gatunków tych kwiecistych krzewów. Wśród wielu odmian różaneczników możemy spotkać odmiany takie jak: Wielokwiatowe, charakteryzujące się dużymi kwiatostanami zebranych w baldachgrona. Osiągają wysokość powyżej 1 metra; Yakushimanum, podobne do wielokwiatowych różaneczników, lecz o mniejszej wysokości, bo do 80 cm; Williamsianum, są to różaneczniki tworzące zwarte kępy osiągające wysokość do 2 metrów. Odmiana ta posiada wiele zwisających kwiatostanów; Odmiana Repens charakteryzuje się niską wysokością, ale cechuje je rozłożystość o szerokości do 2 metrów oraz gatunki rosnące dziko o drobnych kwiatach i niskich wysokościach, dlatego też idealnie pasują do ogrodów naturalnych.

Czym kierować się przy zakupie różanecznika?
Podczas wyboru różaneczników należy brać pod uwagę tylko rośliny gęste o zwartym pokroju i zdrowych liściach z silnymi pąkami. Nie należy kupować roślin o plamistych liściach lub pożółkłych, gdyż może świadczyć to o chorobie korzeni.

Jak uprawiać różaneczniki?
W uprawie różaneczników musimy zadbać o dobre miejsce ulokowania. Nasz różanecznik preferuje stanowiska jasne lub półcień. Umieszczenie w pełnym słońcu nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż dosyć często dochodzi wtedy do przesychania pędów. Nie możemy odciąć naszego krzewu również od dostatecznego naświetlenia, ponieważ w przeciwnym razie kwitnienie będzie bardzo słabe. Przy sadzeniu różanecznika należy również pamiętać o podłożu. Różanecznik uwielbia podłoże kwaśne pozbawione wapnia o pH 4,5-5,5. Jeśli nie mamy dostatecznie zakwaszonej ziemi, możemy użyć kory leśnej lub użyć namoczonego starego chleba.

Jak sadzić i pielęgnować różanecznik?
Pierwszym krokiem w sadzeniu różanecznika jest wykopanie dołu na nasz krzew. Dół musi być trzy razy szerszy i dwa razy głębszy od bryły korzeniowej. Na dno naszego dołu wsypujemy korę sosnową lub namoczony stary chleb, co zapewni nam odpowiednią kwasowość dla naszej rośliny. Wyciągając różanecznik z donicy stukamy w dno w celu łatwiejszego wysunięcia bryły korzeniowej. Gdy umieścimy różanecznik w otworze, wykopaną ziemię mieszamy razem ze specjalną ziemią do różaneczników, a następnie przykrywamy bryłę korzeniową, by trochę wystawała. Ostatnim krokiem jest intensywne podlewanie. Różaneczniki lubią wilgoć, dlatego najlepiej podlewać je wężem z sitkiem, dzięki temu woda przeniknie do głębszych warstw gleby. Przy pielęgnacji różaneczników należy zawsze zwracać uwagę na kwiatostany. Jeśli są w fazie przekwitu, należy je usuwać, dzięki czemu roślina będzie silniejsza. Należy też pamiętać, że jeśli chcemy być właścicielami pięknych okazów, to musimy zasilać nasze różaneczniki specjalnymi nawozami poprawiającymi ich wzrost.
Co zrobić gdy żółkną liście?
Wszystko wskazuje, że nasz różanecznik dosięgła chloroza. Jest to choroba spowodowana niskim poziomem składników mineralnych lub kiepskim dostępem do ich źródła. W takich przypadkach najlepszą opcją jest zmienić lub zakwasić podłoże, dzięki czemu obniżymy jego pH oraz zastosować nawozy z dodatkiem żelaza i magnezu.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.