Róże to rośliny, które znane są już od starożytnej Grecji. Dzisiaj znaleźć można je niemalże w każdym ogrodzie i to niezależnie od tego, gdzie jest on położony. Wprawdzie w ich pielęgnacje trzeba włożyć naprawdę wiele wysiłku, ale jeśli tylko się postaramy, odwdzięczą się nam naprawdę pięknym wyglądem i obfitym kwitnieniem.
Wymagania
Róże to kwiaty, których kwitnienie przypada na najbardziej upalne miesiące w roku. W związku z tym nieraz muszą borykać się z niedoborami wody. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o tym, aby regularnie je podlewać. Pamiętać należy przy tym, że róże mają naprawdę głęboki system korzeniowy. W związku z tym lepszym rozwiązaniem jest podlewanie obfitsze, ale rzadsze. Dzięki temu woda ma szansę dotrzeć do położonych głębiej warstw ziemi. Rośliny podlewamy rano (maksymalnie o godzinie 10, w szczególnie upalnie dni – do 8). Można to robić także wieczorem, ale wtedy należy wstrzymać się do zapadnięcia zmroku. Podlewanie w ciągu dnia może skończyć się poparzeniami rośliny przez słońce, co z kolei prędzej czy później doprowadzi do jej obumarcia. Podlewając róże, trzeba mieć na uwadze również fakt, że bardzo źle znoszą one moczenie liści. Sprzyja to powstawaniu wielu chorób, z szarą pleśnią na czele.
Szczególnie duże zapotrzebowanie na wodę mają rosnące przy ścianach róże pnące.
Nawożenie
Jeżeli róże będą dobrze odżywione, odwdzięczą się nam pięknym i obfitym kwitnieniem oraz zdrowym wyglądem liści. Warto nawozić róże obornikiem, który jest pełnowartościowym nawozem dostarczającym im wszystkich niezbędnych substancji. Z uwagi jednak na bardzo silne działanie nie stosujemy go częściej jak raz na dwa lata. Nawóz należy rozłożyć przed krzewem, a następnie delikatnie wymieszać z ziemią. Uważać należy przy tym na korzenie, których nie wolno uszkodzić. Koniecznie jest również stosowanie nawozów sztucznych, które w ciągu sezonu należy podać w trzech dawkach. Nawożenie kończymy w sierpniu.
Odchwaszczanie
Róże bardzo źle znoszą konkurencję. W związku z tym każdy hodowca musi dbać przede wszystkim o to, aby w ich otoczeniu nie rosły chwasty. Odchwaszczanie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które należy wykonać przy różach. Jednocześnie chroni rośliny przed chorobami – chwasty bardzo często są doskonałym nośnikiem dla grzybów i pasożytów.
Odmiany godne uwagi
Dzisiaj każdy miłośnik róż może wybierać między wieloma interesującymi odmianami. Jeżeli chcemy mieć w ogrodzie różę o pełnych kwiatach, która w dodatku bajecznie pachnie, warto postawić na odmianę Hansa. Jej kwiaty prezentują się bardzo ładnie, a do tego gatunek ten cechuje się wysoką mrozoodpornością. Jednocześnie jest naprawdę mało wymagający, jeśli chodzi o stanowisko.
Miłośnicy róż o czerwonych kwiatach powinni postawić na Eroicę. Kwiaty znajdują się na długich pędach, dzięki czemu idealnie nadają się do wazonu. Dodatkowym plusem tej odmiany jest silny zapach.
Szukając róży pnącej, warto zainteresować się odmianą New Dawn. Jej kwiaty utrzymują się naprawdę długo, pięknie również pachną.