Kiedy tylko na wiosnę robi się cieplej wszyscy właściciele domów z ogrodem zaczynają już w myślach przygotowywać się do letniego sezonu. Sezon letni to czas, w którym można się zrelaksować w otoczeniu zieleni, spędzając czas w swoim ogrodzie. Przez całą zimę marzymy o tym, kiedy będziemy mogli zamienić odśnieżanie swojej posesji na koszenie świeżej i pachnącej trawy. Ale do sezonu na koszenie trzeba się odpowiednio przygotować a w większości przypadków samo koszenie trawy zaczyna się już od kwietnia. I to i tak jest już maksymalny czas do jakiego jesteśmy w stanie przeciągnąć pierwsze koszenie. Chociaż oczywiście wszystko zależy od tego jak przebiegała zima i czy mamy do czynienia z wczesną wiosną. Jeśli ciepło robi się już w marcu, a na dodatek pierwsze dni wiosny są deszczowe to konieczność skoszenia świeżej trawy po zimie może pojawić się jeszcze przed końcem marca. Tym czasem do sezonu na koszenie przygotować należy się poprzez odpowiednią konserwację wszelkich urządzeń, którymi będziemy się w tym celu posługiwać.
Jeśli posiadacie tylko i wyłącznie kosiarkę elektryczną to dokładne jej wyczyszczenie powinno się robić zaraz przed zimą, czyli na koniec sezonu a nie przed. Jeśli jednak na jesieni się tego nie zrobiło to przygotowując się do wiosennego koszenia powinno się zacząć właśnie od dokładnego wyczyszczenia kosiarki. Należy dokładnie wyczyścić kosiarkę od spodu, w szczególności tam gdzie trawa i ziemia przylepiła się do osłony ostrzy w kosiarce. Wyczyszczenie kosiarki po zimie wcale nie musi być łatwe, ponieważ wszystkie zanieczyszczenia z koszenia przyległy już do niej na dobre. Kolejnym zabiegiem, który koniecznie trzeba przeprowadzić jest oczywiście ostrzenie noży. Do tego niezbędne będzie odpowiednie narzędzie, najlepiej stacjonarna szlifierka obrotowa, za pomocą której naostrzymy ostrza kosiarki w kilka minut.
Trochę trudniejsze zadanie na wiosnę przed sezonem na koszenie czeka tych, którzy mają kosiarki spalinowe. Oprócz wspomnianego powyżej czyszczenia kosiarki i ostrzenia ostrzy należy w tym przypadku jeszcze zadbać o silnik kosiarki. Przede wszystkim należy wylać stare paliwo oraz stary olej. W kosiarkach spalinowych leje się zazwyczaj do baku czystą benzynę a olej silnikowy wlewa się do osobnego zbiornika. Zarówno jeden jak i drugi zbiornik należy opróżnić. Świeży olej do kosiarki to koszt kilkunastu złotych, a dla Waszego urządzenia może być on niemalże zbawienny. Poza tym warto jeszcze wymienić w kosiarce świecę zapłonową. Zwłaszcza, jeśli zauważycie, że po wymianie oleju i nalaniu świeżej benzyny występują jakiekolwiek problemy z odpalaniem kosiarki. Może być tak, że świeca będzie zalana, a wówczas jej wymiana będzie równie niezbędna jak ostrzenie ostrzy czy wymiana oleju i benzyny. Wszystko, co tylko zrobicie dla konserwacji Waszych maszyn do pielęgnowania ogrodu może mieć naprawdę duże znaczenie dla komfortu pracy i radości z dbania o przydomowy ogród.