Sianie trawy należy rozpocząć od przygotowania gleby. Przekopujemy ją i usuwamy wszelkie chwasty oraz kamienie. Jeśli chwastów jest dużo, można skorzystać z pomocy środków chwastobójczych, które skutecznie oczyszczą teren. Następnie dostarczamy ziemi składników odżywczych poprzez zastosowanie odpowiedniego nawozu. Wyrównany grunt to podstawa, aby móc rozpocząć sianie trawy. Kiedy jest na to najlepszy czas? Mówi się, że jak siać trawę, to najlepiej od kwietnia do maja oraz przez okres od września do października. Unikamy w ten sposób zbyt suchej gleby w lecie, kiedy to nie wszystkie nasiona traw kiełkują. Ponadto nie wystawiamy ich na przymrozki, które również uszkadzają trawnik. Gleba musi być dobrze podlana zanim trafią do niej nasiona traw.
Wybór samych nasion jest istotny ze względu na to, że każdy gatunek potrzebuje innych warunków do wzrostu, posiada różną wytrzymałość na deptanie. Dlatego na początku musimy zastanowić się, jak siać trawę, która sprawdzi się w danym miejscu. Delikatna i soczysto zielona trawa będzie dekoracją ogrodu, ale nie nadaje się na boisko do piłki nożnej. Trawa, po której biegamy z psem, musi być mocna i gęsta. Jeśli pojawiają się gołe place, musimy zastosować szybko rosnącą odmianę, która uzupełni braki. Wszystkie nasiona traw muszą też mieć odpowiednio długa datę ważności oraz niezbędne certyfikaty. Prawo reguluje te kwestie i sprzedawca ma obowiązek pokazać nam dokumenty świadczące o jakości mieszanki i jej składzie oraz przeznaczeniu.
Jak siać trawę? Najlepiej przy bezwietrznej pogodzie. Dzięki temu unikniemy zwiewania nasion poza obszar, który przeznaczyliśmy na sianie trawy. Siew ręczny nie jest tak perfekcyjny jak ten z wykorzystaniem siewnika. Dzięki niemu nasiona traw uzyskują odpowiednie rozmieszczenie i zagęszczenie. Zalecenia dotyczące tego, jak siać trawę, znajdziemy zazwyczaj na opakowaniu mieszanki. Dowiemy się chociażby tego, jaka jest zalecana gęstość. Zyskamy idealny trawnik. Znajdujące się w podłożu nasiona traw przykrywamy niezbyt głęboką warstwą ziemi.
Samo sianie trawy nie stanowi wystarczającego działania, aby uzyskać piękny zielony trawnik. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja, w tym podlewanie. O ile zapoznaliśmy się z wytycznymi, jak siać trawę, o tyle odpowiednie podlewanie nie dla każdego jest prostym zadaniem. Niejednokrotnie podlewamy trawnik wtedy, gdy mamy czas. Warto jednak wykonywać to rano lub wieczorem, ponieważ w ciągu dnia woda będzie wyparowywać zamiast wsiąkać w glebę. Idealnym rozwiązaniem okazują się być zraszacze. Wiele modeli można ustawić na konkretną godzinę lub zamontować czujnik zmierzchu, który uruchomi urządzenia w momencie, gdy na zewnątrz zacznie robić się ciemno.
Efektywne sianie trawy możemy wzmocnić poprzez wałowanie. Przy użyciu specjalnego walca dociska się korzenie trawy do podłoża. Nie powinno się przeprowadzać tego zabiegu na ciężkich glebach, gdyż wtedy trawa zostaje osłabiona. Wałowanie wykonuje się w okresie przed i po pierwszym koszeniu. Warto tez pamiętać o nawożeniu.