Storczyk dla początkujących

orchid-613190_1280    Storczyki to niezwykle urokliwe rośliny. Bardzo często wręczane są w ramach prezentu. Nic dziwnego, bowiem prawidłowo pielęgnowane stanowią doskonałą ozdobę domu.
Najpopularniejszym kwiatem z rodziny storczyków jest Phalenopsis (falenopsis), często nazywany po prostu storczykiem lub orchideą. Nic dziwnego – jest doskonały dla osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z tego typu roślinami, głównie ze względu na naprawdę łatwą uprawę.
Ten rodzaj storczyka został opisany po raz pierwszy na początku XIX wieku przez holenderskiego botanika, który, przebywając na wyspie Jawa, wziął oplecioną wokół drzewa roślinę za grupę motyli. Lokalizacja nie była przypadkowa: storczyki tej odmiany rosną na innych roślinach. W lasach tropikalnych (głównie na terenie Australii) falenopsis jest charakterystyczny dla wyższych pięter drzew, zaś we wschodnich Himalajach osadził się na zacienionych urwiskach, mających wysoką wilgotność powietrza. Wyróżniamy ponad 60 dziko rosnących gatunków falenopsisa, a także tysiące krzyżówek o najróżniejszych barwach kwiatów oraz kształtach.
Liście wyrastają z krótkiej łodygi, są grube o skórzastej strukturze. Niektóre gatunki osiągają 50 – 70 cm długości, inne są niewielkie. Pędy niejednokrotnie przewyższają samą roślinę, dorastając nawet do 1,5 metra. Na jednym pędzie kwiatostanowym może wyrastać od kilku po nawet kilkanaście kwiatów. Najpopularniejsze są kwiaty o kolorze białym, żółtym, kremowym, różowym, fioletowym, purpurowym. Wiele hybryd falenopsisa przybiera także oryginalne zabarwienie w postaci prążków, kropek czy kombinacji kilku kolorów.
Ich uroda zdecydowanie przełożyła się na popularność. To najbardziej popularny storczyk w Europie. Jego kupno nie stanowi problemu: storczyki odnajdziemy całorocznie nie tylko w kwiaciarniach, ale także w supermarketach czy marketach z akcesoriami budowlanymi i wnętrzarskimi. Cena rośliny również nie jest wygórowana. Plusem jest również łatwa pielęgnacja oraz długi okres kwitnienia. Falenopsis kwitnie od kilku tygodni do kilku miesięcy, nawet dwukrotnie w ciągu roku.
Storczyk Falenopsis lubi odpowiednio oświetlone miejsce oraz wysoką temperaturę. W dzień powinna ona wynosić między 20 a 30 stopni Celsjusza, w nocy zaś między 15 a 20. Nie powinniśmy jednak ustawiać rośliny w ostrym słońcu ani bezpośrednio przy kaloryferze. Kwiat lubi miejsca widne o delikatnym, lekko rozproszonym świetle, dlatego najlepiej rośnie na wschodnim oknie. Należy unikać strony zachodniej i południowej. Warto dwa razy w ciągu tygodnia zaaplikować nawóz, wspomagający jego wzrost. Dobrze zadbać o wilgotne powietrze, storczyk jednak nie powinien stać w wodzie. Może to się bowiem przyczynić do gnicia korzeni. Warto co jakiś czas zapewnić mu krótką kąpiel. Proces podlewania można realizować poprzez zanurzenie doniczki na 5 minut w letniej wodzie, a następnie umożliwienie jej swobodnego odcieknięcia.
Prawidłowo pielęgnowany Falenopsis odwdzięczy się długim i pięknym kwitnięciem. Uprawa nie jest kłopotliwa, warto zatem hodowlę storczyków rozpocząć właśnie od niego.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.