Niewiele jest roślin, które w naszym ogrodzie mogą znajdować się niemalże przez cały rok. Wśród nich znajduje się jednak szałwia, która ze wszech miar jest niezwykła.
Wiele osób kojarzy szałwię z ziołem o gorzkim smaku. Tymczasem ci, którzy choć trochę interesują się ogrodnictwem wiedzą, jak wiele jej gatunków można wskazać. Jedne charakteryzują się sztywnymi i bardzo gęstymi kwiatostanami, inne zaś mają je nad wyraz delikatne i zwiewne. Jeżeli zależy nam na tym, aby ogród zapłoną intensywną czerwienią lub nieco uspokoił się za sprawą takich barw, jak fiolet czy lazur, szałwia nadaje się do tego celu idealnie.
Na jeden sezon
Wśród szałwii jednorocznych największą popularnością cieszy się Salvia splendens, czyli szałwia błyszcząca. Zazwyczaj ma ona czerwone kwiaty, chociaż spotkać można odmiany z kwiatami barwy białej, fioletowej, lawendowej, a nawet pomarańczowej.
Szałwia błyszcząca dorasta na ogół do około czterdziestu centymetrów wysokości. Znaleźć można jednak również odmiany karłowe, które są średnio o połowę niższe. Hitem ostatnich sezonów są gatunki dochodzące nawet do pół metra.
Szałwie odmian jednorocznych rozmnaża się z nasion, które wysiewa się wczesną wiosną. Kwiatami pokrywają się już na początku maja i stan ten nie zmienia się aż do pierwszych przymrozków.
Na dwa lata
Godną uwagi odmianą, którą zachwycać będzie nas przez dwa lata, jest szałwia muszkatołowa. Osiąga ona około metra wysokości, a jej znakiem rozpoznawczym są kwiaty w kolorze jasnoniebieskim. Doskonale znosi nawet bardzo niskie temperatury, ale lepiej przetrzyma zimę, jeśli okryjemy ją gałązkami drzewek iglastych.
Decydując się na uprawę szałwii muszkatołowej, trzeba pamiętać, że roślina ta zakwitnie dopiero w drugim roku po posadzeniu. W niektórych przypadkach uda się jej przetrwać kolejny rok, ale zdarza się to wyjątkowo rzadko.
Co lubi szałwia?
Aby cieszyć się pięknymi osobnikami, należy szałwii zapewnić stanowisko zasobne w składniki pokarmowe. Gleba musi być także przepuszczalna, a jej odczyn powinien być lekko kwaśny lub obojętny. Zawsze warto wzbogacić miejsce, na którym ma rosnąć kompostem lub obornikiem.
Szałwia dobrze udaje się jedynie w miejscach osłoniętych od wiatru i bardzo silnie nasłonecznionych. Źle znosi brak światła.
Stanowisko dla szałwii powinno być suche. Wilgoć jest dla niej bardzo szkodliwa, zwłaszcza zimą.
Szałwia w kuchni
Szałwię warto zasadzić nie tylko z uwagi na piękne kwiaty i fantastyczny aromat, ale także ze względu na możliwość wykorzystania jej w kuchni.
Jeżeli jesteśmy zwolennikami deserów i świeżych surówek, koniecznie powinniśmy zasadzić szałwię ananasową. Odmiana Honey Melon zachwyci nas owocowym aromatem, a Scarlet Pineapple – wonią ananasa.
Do sałatek z pomidorów oraz dań z makaronu warto dodawać szałwię lekarską. Trzeba jednak stosować ją z umiarem, gdyż charakteryzuje ją bardzo ciężki smak i zapach. Dodana w nadmiarze potrafi zdominować całą potrawę.
Szałwia a zdrowie
Jest to również doskonała roślina lecznicza. Najsilniej spośród wszystkich gatunków działa szałwia lekarska. Jej wielkim plusem jest doskonałe znoszenie nawet bardzo niskich temperatur. Nie gubi liści na zimę, a ogród zdobi przez cały rok.
Szałwia lekarska wykazuje bardzo silne właściwości antybakteryjne. To właśnie z tego powodu znalazła zastosowanie w leczeniu chorób gardeł i przyzębia. Ze świeżych lub suszonych liści przyrządza się napar, który następnie służy jako płukanka. Doskonale ułatwia również proces trawienny. Warto sięgać po nią po obfitej kolacji.
Popularne odmiany
Wśród cenionych odmian znajdziemy:
szałwię powabną – jest wyjątkowo delikatna. Zachwyca kwiatami w różowym oraz fioletowym kolorze;
szałwię drobnolistną Hot Lips – jej kwiaty mają intensywnie czerwoną barwę;
szałwię Gogo Scarlet – dorasta do osiemdziesięciu centymetrów wysokości. Udaje się nie tylko na rabatach, ale także w pojemnikach;
szałwię omszoną Mainacht – kwitnienie rozpoczyna na początku kwietnia. Zachwyca kwiatami o wyjątkowo ciemnej barwie;
szałwię błyszczącą Reddy White Surprise – jej kwiaty są czerwone, a kielichy mają barwę białą.