Propozycją dla każdego, kto nie charakteryzuje się cierpliwością, jest trawnik z rolki. Jest to rozwiązanie, które posiada zarówno zalety, jak i wady. Warto zastanowić się nad nim szczególnie wtedy, gdy nie chcemy czekać kilku tygodni na wyrośnięcie posianej trawy. Producenci proponują nam wygodny i szybki sposób zyskania estetycznego trawnika przed domem czy na obiekcie sportowym. Jest nim właśnie trawa z rolki.
Jak wykonać trawnik z rolki? Położenie gotowych darni wydaje się proste, jednak trzeba się do tego odpowiednio przygotować, aby nasza praca i pieniądze nie poszły na marne. Bardzo ważną kwestią jest właściwe podłoże. Tutaj warto użyć glebogryzarki, aby wyrównać wszelkie nierówności. Cała powierzchnia gleby musi zostać dokładnie i solidnie podlana, zanim rozłożymy na niej trawnik z rolki. Układając poszczególne folie, na których produkowana jest trawa w rolkach, trzeba uważać, aby nie powstały żadne nierówności. Folie układamy naprzemianlegle. Położony trawnik z rolki należy zwałować. Konieczne jest też solidne podlanie.
W momencie, gdy trawa w rolkach jest właściwie ułożona, warto zabezpieczyć krawędzie chociażby torfem czy piaskiem. Torfem powinniśmy wypełnić także przestrzenie pomiędzy poszczególnymi foliami. Można dosypać do niego nasiona. Trawa z rolki musi być intensywnie i systematycznie podlewana, ponieważ jej przesuszenie doprowadziłoby do powstawania przerw wskutek ściągania się pojedynczych kawałków murawy. Uzupełnienie szczelin wspomaga zrastanie się ich ze sobą.
Trawa z rolki powstaje na dwa sposoby. Jednym z nich jest wysiewanie prosto do gruntu, drugim na folię z warstwą torfu. Pierwszy sposób to ryzyko uszkodzenia korzeni, co wpływa na jakość trawy. Tego typu trawnik z rolki nie powinien być użytkowany przez jakiś czas. Drugi rodzaj darni to solidny produkt, który jednak sporo kosztuje i to jest chyba jedyna wada, jaką posiada trawa w rolkach. Trawnik na folii ma dobrze rozwinięty i nieuszkodzony system korzeniowy i można od razu przeznaczyć go do użytku.
Zalety, jakie ma trawa z rolki, to przede wszystkim ogromna wygoda i oszczędność czasu. Nie czekamy, aż wyrośnie nam posiana trawa, ale od razu możemy cieszyć się zielonym i gęstym trawnikiem. Ponadto trawa w rolkach jest dużo bardziej odporna na przymrozki, dlatego można rozkładać ją przez niemal cały rok.
Jeśli zdecydowaliśmy się, aby przed naszym domem rosła trawa z rolki, musimy pamiętać o jej właściwej pielęgnacji. Musi być systematycznie podlewana i koszona. Usuwamy z niej liście i inne zanieczyszczenia. Jeśli nie zadbamy o rolowany trawnik, szybko straci on swój urok i pożółknie.
Zastanawiając się nad wadami trawników na folii, mówi się przede wszystkim o cenie. W zależności od tego, jakie wymagania klimatyczne ma dana trawa w rolkach, jej cena może ulegać zmianie. Dla niektórych zaletą może być krótki czas oczekiwania na zielony dywan, ale wadą staje się już konieczność jego pielęgnacji. Warto też zaznaczyć, że rozłożenie darni nie jest proste i wymaga sporej siły.