Warzywa pod oknem

Hodowla warzyw to nie zawsze domena wielkiego przemysłu i przemysłowych upraw. Warzywa z własnej grządki są zawsze najsmaczniejsze i najbardziej cieszą podniebienie wprawnego ogrodnika. Nie ma żadnych przeszkód by dysponując kawałkiem wolnego terenu zająć się taką hodowlą samemu. Jest to nie tylko wspaniałe hobby ale także sposób na pozyskanie zdrowych i smacznych składników do pysznych sałatek czy przetworów. Oczywiście ogród warzywny wymaga uwagi i czasu, ale jest to bardzo dobra metoda relaksu i rozwijania umiejętności. Wiadomo, że z małej grządki nie uda się wyżywić całej rodziny, ale nawet niewielka porcja własnoręcznie wyhodowanych warzyw cieszy i jest powodem do prawdziwej dumy.

Pod uprawę warto wybrać miejsce nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Grządka położona w cieniu lub targana porywistymi podmuchami może nie wydać dobrych plonów i dlatego lokalizacja jest priorytetem przy rozpoczynaniu własnej hodowli. Przyszłe grządki należy przygotować do przyjęcia roślin. Trzeba będzie chwile popracować fizycznie, bo wymagają one dokładnego przekopania i nawiezienia. Najlepiej do tego celu wykorzystać torf lub organiczny kompost.

Wysiew zależny jest od wybranych pod uprawę warzyw. Niektóre z nich kupić można w postaci gotowej rozsady, przygotowanej już do bezpośredniego wsadzania w ziemię. Możemy użyć również nasion, chociaż czasami lepiej nie wysiewać warzyw bezpośrednio do gruntu. Wczesną wiosną, gdy warunki pogodowe są mocno nieustabilizowane, wypada wstępne kiełkowanie roślin rozpocząć pod osłoną. Może być to zewnętrzny inspekt lub też skrzynka umieszczona w spokojnym wnętrzu domu. Jakie wybrać rośliny? Najlepiej takie których plony wszyscy w domu chętnie będą jedli. Ograniczyć może nas jedynie wyobraźnia i dostępność poszczególnych warzyw. W tej chwili dostępne są praktycznie bez ograniczeń w specjalistycznych sklepach lub marketach budowalnych z działem „ogród”. Jeśli jednak wymarzonych nasion tam nie ma, wszystko da się znaleźć w sieci. Aktualnie bowiem sklepy ogrodnicze bardzo chętnie wystawiają swoją ofertę w Internecie lub przy użyciu portali aukcyjnych.

Prawidłowe przygotowanie grządek i rozsady to dopiero połowa drogi do radości z dojrzałych plonów. Najważniejsza jest pielęgnacja. Regularne i obfite podlewanie sprzyja dorodnym owocom naszych starań. Niemniej ważne jest pielenie. Chwasty podkradają warzywom wodę i związki organiczne z gleby, bywają też przyczyną przenoszenia się szkodników oraz różnych chorób. Dlatego też nie są mile widzianymi gośćmi w ogrodzie. Nawożenie i szczegółowe zalecenia dotyczące pielęgnacji są już zależne od ich gatunku.

Uprawa warzyw nie jest bardziej skomplikowana od hodowli zwykłych roślin ozdobnych. Jeżeli mieliśmy do czynienia z rabatami kwiatowymi lub skalnymi ogródkami, to warzywna grządka nie będzie żadnym wyzwaniem. A jest to sprawa warta przemyślenia, gdyż piękne kwiaty cieszą oko, ale nie podniebienia. A soczyste pomidory czy mięsista fasolka szparagowa dumnie kołysząca się na wietrze może cieszyć ogrodnika dużo bardziej niż nawet najpiękniejsze róże.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.