Wawrzynek wilczełyko należy do najwcześniej zakwitających w ogrodzie krzewów ozdobnych. Ten krzew o silnie pachnących, śnieżnobiałych lub różowych kwiatach zakwita pod koniec lutego. Roślina wygląda niezwykle interesująco, gdyż najpierw pokryta jest kwiatami, a dopiero po ich przekwitnięciu, czyli zazwyczaj dopiero w kwietniu pojawiają się na niej liście.
Wawrzynek wilczełyko sadzimy na stanowiskach cienistych lub półcienistych. Krzewy te możemy sadzić więc pod wysokimi krzewami, a nawet pod drzewami. Dla wawrzynka wilczełyko powinniśmy przeznaczyć miejsce z próchniczą i wilgotną glebą. Krzewy te świetnie rosną w glebie z odczynem zasadowym. Jeżeli zapewnimy mu taki stanowisko, wawrzynek dorośnie nawet do 1,5 m wysokości. Wawrzynek nie toleruje cięcia i przesadzania. Z tego względu należy bardzo dokładnie przemyśleć, w którym miejscu ogrodu go posadzimy. Krzew rośnie bardzo wolno, nadaje się więc do sadzenia w małych ogrodach. Warto go posadzić, gdyż nawet w najbardziej zimnych rejonach kraju jest całkowicie mrozoodporny.
Wawrzynek wilczełyko jest rośliną, którą warto wykorzystać do wspólnych nasadzeń z krzewami o kolorowych pędach. Dobrze prezentuje się także posadzony w sąsiedztwie krzewów zimozielonych. Można go wykorzystać także do nasadzeń w sąsiedztwie wcześnie zakwitających krzewów, na przykład w sąsiedztwie forsycji. Dobrym towarzystwem dla wawrzynka są także rośliny zadarniające (barwinek, trzmielina Fortune’a,) oraz zakwitające wczesną wiosną przebiśniegi i krokusy.
Do wartościowych odmian wawrzynka wilczełyko należą: „Alba”, „Alba Plena”, „Rubra”, „Aureomarginata”, „Marianni” Dwie pierwsze odmiany wydają kwiaty koloru białego, odmiana „Rubra” kwitnie w kolorze różowym. Dwie ostatnie odmiany charakteryzują się interesującym ubarwieniem liści.
Oprócz wawrzynka wilczełyko dostępny jest wawrzynek główkowy, który zakwita znacznie później, bo dopiero pomiędzy majem a czerwcem. Od wawrzynka wilczełyko różni się nie tylko późniejszym terminem kwitnienia, ale także wielkością. Dorasta tylko do 20 cm. Woli także stanowiska słoneczne. Ten gatunek wawrzynka ze względu na nie wysoki wzrost nadaje się do sadzenia w ogrodach skalnych. Wawrzynek główkowy kwitnie w kolorze różowym, jego kwiaty bardzo silnie pachną. W wyjątkowo sprzyjających warunkach może powtórzyć kwitnienie.
Wawrzynek wilczełyko i wawrzynek główkowy to rośliny silnie trujące. Niebezpieczne jest także samo dotknięcie rośliny, w miejscu styku dłoni z rośliną pojawia się odczyn alergiczny w postaci rumienia. Trujące są wszystkie części rośliny: kwiaty, pędy i owoce. Jeżeli mamy małe dzieci przemyślmy bardzo starannie, czy rzeczywiście chcemy je mieć w ogrodzie. Jeśli nasza decyzja będzie na „tak”, to warto z krzewów usunąć owoce, aby swoim pięknym, czerwonym wyglądem nie skusiły dzieci do zabawy lub co gorsze do zjedzenia.
Sadzonki wawrzynka wilczełyko są trudno dostępne. Ich produkcją i sprzedażą zajmuje się bardzo mało szkółek w naszym kraju. Osoby zdecydowane posadzić go w swoim ogrodzie powinny szukać sadzonek raczej w sklepach internetowych.