Wiosna w ogrodzie – co siać?

W naturze na wszystko jest czas. Wiosna to czas, kiedy rośliny budzą się do życia. Ludzie mogą obserwować wówczas naprawdę skomplikowane procesy, które zachodzą w przyrodzie. Ci, którzy mają ogrody doskonale zdają sobie z tego sprawę. Doskonale wiedzą również, że wiosna to czas wzmożonej pracy. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić w ogrodzie to oczywiście uprzątnięcie wszelkich pozostałości po zimie. Trzeba dokładnie wszystko wygrabić i oczyścić teren. Trzeba także kupić jakiś dobry nawóz. Dopiero kiedy to się stanie możemy w ogóle myśleć o sadzeniu jakiś roślin.

W marcu powinniśmy właśnie rozpocząć wszystkie porządki. Wówczas można także pomyśleć o pierwszych sadzonkach krzewów ozdobnych, które zrzucają liście oraz takich roślin jak jeżyny czy maliny. W marcu można także posadzić pierwsze drzewka owocowe, takie jak morele czy brzoskwinie. Oczywiście koniecznie trzeba przeprowadzić wszelkiego rodzaju zabiegi pielęgnacyjne na roślinach, które znajdują się w ogrodzie. Marzec to bardzo dobry czas na tego typu prace. Można przycinać krzewy. Pod roślinami takimi jak drzewa czy krzewy warto rozłożyć kompost. Trzeba także zastosować nawóz oraz spulchnić glebę. Trzeba także usunąć warstwę ściółki. Pod koniec miesiąca można natomiast zasiać jakieś rośliny odporne na mrozy. Może to być na przykład mak, chaber czy nagietek. W marcu można także zasiać ślazówkę oraz maczek kalifornijski.

W kwietniu wysiewa się krzewy kwitnące oraz byliny. Oprócz tego można siać także kwiaty letnie, takie jak nasturcje, słoneczniki, nagietki oraz fasolę ozdobną. W kolejnym miesiącu można sadzić wszelkiego rodzaju iglaki. To właśnie w maju warto sadzić różaneczniki. Jeśli chodzi o tą ostatnią roślinę to warto kupić już kwitnące krzewy. Dzięki temu uzyskamy gwarancję, że okaz prawdopodobnie zakwitnie w przyszłym roku. Maj to czas kiedy przekwitają bzy. Jeśli się to stanie to wówczas należy ściąć kwiatostany. Będą one tylko niepotrzebnie szpeciły naszą roślinę. Wiosna to również czas na to, aby pozbyć się wszelkiego rodzaju chwastów. Jeśli tego nie zrobimy to wówczas możemy spodziewać się tego, że chwasty będą się rozsiewać. W drugiej połowie maja można sadzić różnego rodzaju kwiaty jednoroczne, które są wrażliwe na chłód. Wysadza się także w tym momencie bulwy oraz cebulki kwiatów. Można tutaj wymienić między innymi mieczyki, brodie, paciorczniki, tygrysówki oraz dalie. Maj to także idealny czas na to, aby siać nasiona takich roślin jak maciejka, chabry, powoje, czarnuszki czy nagietki. Za pomocą takich właśnie nasion roślin w skuteczny sposób można załatać wszelkiego rodzaju dziury, które znajdują się w rabatach kwiatowych. Kiedy już będziemy pewni, że nie zastaną nas w nocy żadne przymrozki, możemy wysiać niektóre warzywa. Maj to dobry czas na fasolę, rzodkiewka, groszek, dynia, kabaczki. Oczywiście pamiętamy o tym, że przed włożeniem nasiona do ziemi powinno ono kilka godzin poleżeć w letniej wodzie. W maju można także zdecydować się na założenie trawnika. To bardzo dobry czas na przeprowadzenie tego typu prac.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.