Kompost to nic innego jak naturalny nawóz organiczny, powstający w procesie rozkładu roślinnych i zwierzęcych odpadków. Jest to nawóz znany od początków uprawy roślin przez człowieka i nieprzerwanie jest wykorzystywany w dużych i małych hodowlach roślin. Dla domowego ogrodu lub działki jest to bardzo dobra opcja nawożenia. Szczególnie, że kompost można mieć praktycznie za darmo poświęcając jedynie odrobinę czasu i miejsca.
Kompost można przygotowywać z praktycznie wszystkich organicznych odpadów jakie pozostają z pracy w ogrodzie lub kuchni. Do jego przygotowania doskonale nadaje się na przykład skoszona trawa i zgrabione liście, wyrwane chwasty czy nawet odpadki kuchenne. Wystarczy znaleźć odrobinę miejsca na uboczu, które przeznaczone będzie na składowanie i rozkład kompostu. Najlepszym sposobem na przechowywanie będzie założenie kompostownika. Jest to zwykle pionowy pojemnik z drewna lub tworzyw sztucznych do którego wrzucać będziemy składniki. Kompostownik można kupić już gotowy lub pokusić się o samodzielną jego budowę. Pojemniki z tworzyw mają pewną przewagę nad swoimi drewnianymi kuzynami, a to ze względu na to, że drewno jest również materiałem organicznym. W kompoście zachodzą procesy rozkładu, które mogą też wpływać na użyte do budowy deski. Kompostownik z prawdziwego zdarzenia powinien mieć dwie komory. Jedną z nich przeznacza się na świeże odpadki, w czasie gdy druga służy do przechowywania już mocniej rozłożonego kompostu. Dostępne są różne rozwiązania konstrukcyjne. Można zdecydować się o kompostownik otwarty lub posiadający zamknięcie. To drugie rozwiązanie jest szczególnie lubiane, gdyż lepiej prezentuje się na tle ogrodu i mocno ogranicza rozchodzenie się niezbyt przyjemnego zapachu. Najlepiej zaopatrzyć się w pojemnik posiadający klapę u dołu – kompost wybieramy bowiem z samego spodu kompostownika, gdzie jest najmocniej przerobiony w procesie rozkładu. Z głębokością nie należy przesadzać. Aby tworzenie się nawozu było jak najbardziej efektywne trzeba go bowiem co jakiś czas przerzucić i wymieszać. Im głębszy i węższy jest sam kompostownik, tym zadanie jest trudniejsze.
Przygotowując swój własny kompost należy pamiętać, też że nie jest to śmietnik na wszystko co znajdziemy w domu. Wiele odpadów spokojnie nadaje się do przygotowania nawozu, lecz są też takie, których umieszczać w kompostowniku nie można. Zaliczają się do nich odpady mięsa i tłuszczów, chore rośliny i ich części, skórki od cytrusów, torebki od herbaty i korzenie perzu. Mieszanka będzie podawana docelowo zdrowym roślinom i nie można dopuścić do tego by zawierała w sobie części pochodzące od zainfekowanych kwiatów. Nie należy dlatego wrzucać tam wyrwanych chwastów, gdyż ich nasiona lub kłącza mogą przetrwać i stać się przyczyną niepotrzebnego zachwaszczenia nawożonych grządek.
Kompostownik to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego ogrodu – tanie i łatwe w utrzymaniu a procentujące darmowym i naturalnym nawozem dla pięknego i zdrowego ogrodu. Wystarczy pamiętać o zasadach i pozwolić by czas pracował na własny organiczny kompost.