Zabudowa w harmonii z ogrodem

garden2W życiu niemal każdego gospodarza ogrodu przychodzi moment, w którym z całą stanowczością decyduje się on na wprowadzenie do własnego ogrodu dodatkowego zabudowania. Bardzo często moment ten wynika z prostego problemu z magazynowaniem wszystkich ważnych narzędzi, nawozów i dodatków dla swoich roślin. Stworzenie takiego domku ogrodowego czy letniskowego, w zależności od planowego zastosowania, nie musi być już dzisiaj tak kosztowne. W składach budowlanych i remontowych oferujących wyposażenie dla ogrodu coraz łatwiej znaleźć można wolnostojące domki i altanki, które są bardzo proste w transporcie i tuż po dostarczeniu pod wskazany adres i wypakowaniu na posesji, mogą spełniać swoją rolę. Niejednokrotnie jednak osoby planujące stworzyć coś na długie lata, wartościowego i praktycznego, decydują się na znacznie poważniejsze budownictwo i krok po kroku sami stawiają altanę lub domek ogrodowy. Jeśli nie brakuje przestrzeni – nie warto ograniczać się do jednego budynku gospodarczego, w którym trzymane są wszystkie wartościowe rzeczy. Mądrym pomysłem jest bez wątpienia rozdzielenie sprzętu ogrodniczego, nawozów i konserwantów do roślin z grillem lub innymi znajdującymi się często w ogrodzie rzeczami jak sezonowy basen czy trampolina dla najmłodszych. Zbudowanie osobnego pomieszczenia dla wszystkich ciężkich i związanych z pracami typowo domowymi i ogrodniczymi ma naturalnie sens tylko i wyłącznie w takiej sytuacji, gdy gospodarze bardzo dbają o ogród i regularnie prowadzą w nim prace. W przeciwnym razie warto pomyśleć o tym, aby wybudowany w ogrodzie domek był na tyle przestronny, by z czasem można było w nim zorganizować prawdziwy domek letniskowy, ze stolikiem na kawę, krzesłami, łóżkiem i jakimś stylowym kredensem. Niekiedy postawiony z boku domu dodatkowy budynek staje się z czasem prawdziwie przytulnym kątem dla gospodarzy lub domowych gości, lub miejscem ucieczki dla nastolatków.

Altana na większe spotkania
Bardzo często ogród staje się miejscem towarzyskich spotkań i dość szybko przed gospodarzami wyrasta problem odpowiedniego zaplanowania przestrzeni pod aktualne i przyszłe wydarzenia. Im więcej osób gości się jednocześnie w domu, tym większa powinna być altana. Istnieje jednak wiele sposobów na to, aby altana służyła do innych celów. Coraz częściej tuż przy wyjściu z domu – a najlepiej przy zaprojektowanych do tego celu drzwiach w salonie – wybudować można z kostki brukowej lub desek podstawę, na której następnie gospodarze sezonowo wystawić mogą grill czy stoły. Jeśli natomiast ktoś życzy sobie powiększyć jednocześnie faktyczny metraż własnego domu i pójść z duchem bardziej modernistycznego budowania – warto dodatkowo taką podłogę obudować i zadaszyć. W ten sposób wszelkie problemy pogodowe przestaną mieć wpływ na zachowanie tego miejsca w czystości. Szczególnie pomysłowe i modne w tym kontekście może okazać się całkowite przeszklenie bocznych ścian. W ten sposób cena konstrukcji ulegnie podwyższeniu, ale jednocześnie lokatorzy zyskują niesamowite pomieszczenie, w którym przez cały rok bez względu na pogodę można się relaksować będąc jednocześnie na łonie natury i bezpiecznym ciepłym domu.

Mądre korzystanie z wzorców
Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie ogrodu wokół domu. Roślinność staje się często najważniejszym aspektem i nie potrzebuje nic więcej, aby zachwycać o każdej porze dnia i roku. Często jednak ogród ma być jednocześnie bardzo praktyczny, więc pojawiają się w nim coraz częściej grzędy różnych warzyw wykorzystywanych następnie przez gospodynię albo huśtawka na wiekowym drzewie, która została wykonana ręcznie i przyciąga swoim niesamowitym wyglądem. Takie detale jak oświetlenie ogrodu powodują, że nawet po zmroku, a może przede wszystkim po zmroku, wszystkim domownikom chce się wyjść na zewnątrz. Jeśli zadba się o to, aby w ogrodzie nie brakowało odpowiednich dodatków i budowli jak altanka, całość będzie jeszcze pełniejsza. Jedynym ograniczeniem wydaje się być dzisiaj tylko koszt zastosowania niektórych ogrodowych rozwiązań. Nawet najbardziej bujna wyobraźnia jest bowiem w stanie zrealizować dziś z powodzeniem swój wymarzony ogród.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.