Zadbany trawnik

Właściwa troska o trawnik to już nie tylko regularne jego koszenie i dbanie o właściwą gęstość trawy. Bardzo często, zwłaszcza na mniejszych działkach, trawnik bezpośrednio graniczy z rabatami kwiatowymi czy grządkami uprawnymi. Miarą dbałości o trawnik jest zatem także właściwe jego odseparowanie od terenów uprawnych. Na szczęście sklepy ogrodnicze proponują nam kilka rozwiązań w tym zakresie.
Wybór jednego sposobu oddzielenia trawnika od rabatki czy grządki podyktowany powinien być względami nie tylko estetycznymi, ale i praktycznymi. Z jednej bowiem strony ma ten wybór efekt dekoracyjny i powinien stylistycznie współgrać z domem i ewentualnymi zabudowaniami gospodarczymi. Z drugiej strony jednak nawet te skrajne części trawnika poddawane będą zabiegom pielęgnacyjnym, jak choćby najprostszemu koszeniu, co sprawia, że musimy zagwarantować sobie dostęp do tych miejsc. Jeśli element ozdobny ma mieć wyższą krawędź, pomiędzy nią a trawnikiem warto zamontować opaskę, wkopaną w ziemię w taki sposób, by jej brzeg znajdował się na poziomie podłoża.
Trawnik od rabaty oddzielić można przy użyciu coraz popularniejszych palisad. To niskie płotki, najczęściej wykonane z drewna, ale coraz częściej także z betonu. W najtańszej opcji są to palisady plastikowe, imitujące drewno. Do tworzenia obrzeży użyć można również kostki brukowej lub granitowej, ułożonej na betonowej zaprawie, cegieł lub dachówek.
Ciekawy efekt przy oddzielaniu trawnika od rabaty daje użycie kamieni: mogą to być kamienie różnego rodzaju, różnej wielkości i w różnym kształcie. Wybierając to rozwiązanie, trzeba jednak przygotować się na to, że kamienie będą porastać trawą zarówno na swojej powierzchni, jak i pomiędzy nimi. Coraz popularniejszym i – co ważne – tanim rozwiązaniem jest także przedział żwirowy. Pasuje do większości ogrodów. W ogrodach utrzymanych w stylu angielskim szczególnie ceniony jest ostry kant powstały przez utworzenie rowu szerokości kilku centymetrów pomiędzy trawnikiem a rabatą.
Rozwiązań jest zatem sporo, a sklepy ogrodnicze prześcigają się w doradztwie i gotowych aranżacjach. Warto zatem inspiracji szukać na bieżąco.

One Response to “Zadbany trawnik”

  1. Bartosz91

    wrz 17. 2020

    Trawnik zdecydowanie warto przyozdobić! Na przykład przy użyciu drewnianej rzeźby. Polecam skorzystanie z oferty profesjonalisty: https://grzegorz-michalek.pl/

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.