Czy oczko wodne jest nam potrzebne?

lato-2Posiadając swój własny ogród warto się czasem zastanowić nad jego rozbudową. Można się zdecydować na zasadzenie malin, truskawek ale czy na coś jeszcze można postawić? Tak, warto również zdecydować się na oczko wodne. Dzięki temu można obserwować to, że może naturalnie zastępować wyglądający staw gdzie znaleźć można otoczone kamieniami piękne kwiatki. Czy jest ściśle narzucony jakiś rozmiar? Oczywiście, że nie. W tej kwestii jest całkowita dowolność. W zależności od wielkości oczka warto zdać sobie sprawę, że niektóre wymagają specjalnego pozwolenia(chodzi o to, które są powyżej 30m kw).

Czy samemu można je wybudować? Oczywiście, że tak. Na samym początku należy kształt oczka wyznaczyć przy użyciu odpowiedniego grubego sznurka bądź węża. Dalsze czynności związane są z tym aby wykopać ziemię ze środka oczka, które zamierzamy wybudować. Następną czynnością jest to aby na samym dnie pojawiły się odpowiednie wykopy – najczęściej ich wysokość to ok 30-40cm, określane są jako półki. Dlaczego taka nazwa? Bo to tutaj ogrodnik będzie w stanie przeznaczyć je na jako zbiornik na roślinki. Na samym dnie nie powinno aby nie podziurawić wody należy się pozbyć różnego rodzaju kamyków, korzeni roślin bądź szkła. Aby ten proces zakończyć prawidłowo należy przede wszystkim podsypać go warstwą piasku tak od 4 do 5cm. Bezpiecznym sposobem jest również to aby położyć tuż na samym dnie specjalną włókninę i dopiero w ten czas rozłożyć folię izolacyjną. Jaka grubość będzie odpowiednia, czy w tym przypadku istnieję dowolność wyboru? Oczywiście, że nie. Najbardziej optymalna opcja związana jest z grubością o 1 mm. Jeśli po tych wszystkich czynnościach zostanie zapas foli, co wówczas? Należy przede wszystkim przyłożyć je warstwami darni, płytami bądź kamieniami. Taki sposób będzie czymś najbardziej skutecznym.

Co zrobić w przypadku roślin w oczku wodnym? W tej sytuacji, kiedy już wszystko wcześniej przygotowaliśmy na samym dnie należy nalać wodę do oczka. Następnie należy zaczekać ten moment kiedy woda osiągnie temperaturę otoczenia. To właśnie ten moment będzie najlepszym na posadzenie wybranej przez siebie roślinności. Będzie ona z pewnością atrakcyjna dla oka ale także będzie urozmaicać wodę w tlen a także to ochronne miejsce dla wielu owadów, ślimaków a nawet żabek.

Każdy ma możliwość budowy oczka wodnego. Warto się zastanowić nad tą budową ponieważ jej wygląd może być czymś niezwykle efektownym. W przypadku chęci posiadania większego oczka wodnego należy to zgłosić do odpowiedniej jednostki .

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.