Drzewa owocowe

Drzewa owocowe to nie tylko źródło owoców bogatych w witaminy, ale też wspaniała dekoracja ogrodu czy działki. Zupełnie inaczej do tej kwestii podchodzą sadownicy, którzy traktują drzewa owocowe profesjonalnie, a inaczej osoby, które po prostu chcą posadzić jabłoń czy wiśnię koło swojego domu i posiadają jedynie amatorskie zdolności.

Jeśli drzewka owocowe mają pełnić rolę ozdobną na terenie naszego ogrodu czy działki, najlepiej zdecydować się na takie gatunki, które nie są wymagające. Jeśli kupujemy sadzonki drzew owocowych, warto skupić się tutaj na gruszach i jabłoniach. Wykazują sporą odporność na mrozy i nie wymagają okrywania, jak chociażby morele. Nie musimy posiadać odpowiedniej wiedzy, aby z powodzeniem wyhodować imponującą jabłoń. Jeśli chodzi o drzewka owocowe na działce lub w ogrodzie, najlepiej wybrać taki gatunek, który posiada odpowiedni rozmiar korony. Zbyt rozłożyste drzewo może wymagać częstego przycinania, na co nie zawsze będziemy mieć czas. Lepiej wybierać sadzonki drzew owocowych o mniejszych koronach. Cenną cechą jest też niska podatność na choroby, z którymi amator ogrodnictwa nie będzie umiał sobie poradzić.

Drzewa owocowe poleca się sadzić w miejscach, gdzie będą miały dobry dostęp do światła. Dzięki temu owoce nabiorą barwy i smaku. Ciepła i spokojnego miejsca wymagają chociażby brzoskwinie czy morele. Nie poleca się sadzenia drzew owocowych na glebach z wysokim poziomem wód gruntowych. Najlepszym rozwiązaniem jest przepuszczalna gleba z odpowiednią zawartością próchnicy.  Tutaj sadzonki drzew owocowych z pewnością rozkwitną.

Sadzenie najlepiej zaplanować na wiosnę lub jesień. Wiosną poleca się wybierać sadzonki drzew owocowych mniej odpornych na mrozy. Jesienią rośliny przygotowują się do spoczynku. Drzewka sadzimy od października aż do pierwszych przymrozków. Sadzonki wybieramy w sprawdzonych i polecanych szkółkach, aby mieć pewność, że są zdrowe i dadzą oczekiwany plon. Sadownicy mają z reguły swoich wypróbowanych dostawców. Jeśli szukamy drzewka do ogrodu, możemy popytać wśród lokalnych specjalistów, skąd najlepiej wziąć sadzonkę.

Drzewka owocowe  wymagają od nas odpowiedniej pielęgnacji. Konieczne jest przycinanie drzew owocowych, aby zapewnić im prawidłowy rozwój. Pierwsze cięcie rzutuje na dalsze kształtowanie korony, dlatego powinno być przemyślane. Pędy skraca się dość radykalnie, aby zrównoważyć stosunek korony do korzeni. Przycinanie drzew owocowych najlepiej wykonać w czasie wiosny.

Przycinanie drzew owocowych to nie tylko uzyskanie estetycznego kształtu korony, ale też zapewnienie dopływu światła do jej głębszych partii. Dzięki temu również owoce rosnące wewnątrz korony mogą zyskać smak i kolor, który zapewnia dojrzewanie w pełnym słońcu. Doskonale wiedzą o tym sadownicy, ale przycinanie drzew owocowych powinno wejść w nawyk także osobom, które posadziły takie rośliny na terenie swojej działki lub w ogrodzie. Przycinanie powinno odbywać się przy dodatnich temperaturach, aby nasze drzewko owocowe nie przemarzło.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.