Ogród to nie tylko kwiaty i krzewy

garden2Każdy ogród to wyjątkowe miejsce. Większość wypełniona jest różnorodną roślinnością. Pośród krzewów, drzew i pięknych kwiatów można spędzić naprawdę piękne chwile. Jednakże rośliny to nie wszystko. Ogród może być wyjątkowym miejscem, gdzie wspólnie spędza się czas z rodziną, organizuje spotkania, uprawia sporty, a także sadzi warzywa oraz owoce.

W ogrodzie oprócz krzewów i kwiatów warto mieć specjalnie wydzielone miejsce z ziołami. Zioła można zasiać samodzielnie lub wczesną wiosną zmówić sadzonki ze sklepu ogrodniczego. Tymianek, oregano, bazylia, cząber, lubczyk, melisa, mięta, rozmaryn to tylko niektóre z ziół, które warto mieć w przydomowym ogródku. Jeśli mamy trochę więcej miejsca, to warto zasadzić również warzywa i krzewy owocowe. Jedna wiśnia zamiast drzewa ozdobnego, czy też śliwka to świetny wybór do przydomowego ogrodu. W specjalnie wydzielonym ogródku, najlepiej otoczonym niewielkim płotkiem, aby zwierzęta nie psuły plonów, warto posadzić marchew, pietruszkę, a nawet ziemniaki i kilka krzaków truskawek. Nie trzeba być wyspecjalizowanym ogrodnikiem, czy rolnikiem, aby mieć mały własny ogródek z warzywami. Odrobina chęci, cierpliwości i ziarenek, może sprawić, że kupowane warzyw z nawozem będzie przeszłością.

Co oprócz warzyw, ziół o owoców?

W każdym ogrodzie powinna znaleźć się przynajmniej mała ławeczka. Jeśli posiadamy więcej miejsca, to warto pomyśleć o altanie. Pozwoli nam ona cieszyć się pięknem ogrodu nieżalenie od pogody. Idealnym rozwiązaniem będzie drewniana, zamknięta altana z oświetleniem, gdzie można zorganizować małe spotkanie w lecie lub zimą i jesienią spędzić miłe chwile z kubkiem herbaty w ręku. Jeśli brakuje nam miejsca na altanę, to świetnym rozwiązaniem w lecie będzie stolik z krzesłami lub ławkami, gdzie będzie można urządzić małe spotkanie np. przy grillu, który warto wybudować tuż obok altany.

W dużym ogrodzie można też przygotować miejsce do zabawy dla dzieci. Oprócz piaskownicy świetnym wyborem będzie huśtawka oraz zjeżdżalnia, czy bujane koniki. Miejsce do zabawy warto odpowiednio zabezpieczyć i zamiast podłoża z trawy podsypać je dużo bardziej miękkim piaskiem. Na większych posesjach ciekawą atrakcją będzie basen w ogrodzie, chociaż to wiąże się z większym kosztem. Jeśli murowany basen jest poza naszym zasięgiem, idealnie sprawdzi się sezonowy basen, a do tego trampolina dla najmłodszych.

Aby przez cały rok można było korzystać z pięknego ogrodu, warto zaaranżować miejsce na ćwiczenie. W Internecie z łatwością znajdziemy sprzęt do zewnętrznej siłowni, a do tego bramki do gry w piłkę nożna, czy siatkę do gry w siatkówkę. Z pozoru zwykłą posesję przy budynku można zamienić nie tylko w wyjątkowy azyl, jakim jest ogród z kwiatami, ale także w bardzo funkcjonalne miejsce z ogródkiem warzywnym, boiskiem do gry w różne sporty, a także miejscem do zabawy dla najmłodszych.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Niewątpliwe całe zaplecze sportowo-rekreacyjne jest wspaniałym pomysłem na aranżację takiego terenu. Do tego piękne drzewa, krzewy i kwiaty i tuż obok domu mamy wspaniałe miejsce do spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Warto jednak pamiętać, że ważne jest również odpowiednie oświetlenie, aby można było korzystać z tego terenu również po zmroku lub w porach roku, gdy szybciej robi się ciemno. Świetnie sprawdzą się lampy z baterią słoneczną, dzięki czemu zaoszczędzimy na prądzie. Warto też mieć lampy zasilane prądem, aby nawet w najbardziej pochmurne dni ogród był odpowiednio oświetlony. Nie można zapominać, że jest to miejsce, o które należy dbać cały rok. W najchłodniejsze dni ławki należy schować do garażu, a drzewka i krzewy zabezpieczyć przed mrozem.

A co w mniejszym ogrodzie?

Nie w każdym ogrodzie można pozwolić sobie na tak rozbudowaną aranżację. Często ogródki przy domach jednorodzinnych są wręcz minimalistyczne. Jak więc zaaranżować taką przestrzeń? Nieodzownym elementem ogrodu jest oczywiście ławeczka i roślinność. Dobrze jest mieć kilka grządek na warzywa oraz zioła, a także miejsce na hamak, które nie jest wystawione na działanie promieni słonecznych. Do tego lampka, która oświeci teren, piękne kwiaty nawet w wazonach, stolik i miejsce na grilla. W szybki i niebyt kosztowny sposób można uzyskać niezwykłe miejsce do nauki i pracy w ciepłe dni, czy też do spędzania czasu z rodziną.

 

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.