Rośliny idealne na balkon

Każdy lubi otaczać się pięknymi, pachnącymi kwiatami. Niezależnie od tego czy jesteśmy posiadaczami przydomowego ogrodu, czy do swojej dyspozycji mamy wyłącznie balkon, możemy zasadzić u siebie piękne rośliny. Poniżej sugestie roślin idealnych na balkon:

Lobelia przylądkowa
Jest to roślina jednoroczna o drobnych kwiatach, najczęściej fioletowych lub niebieskich. Występują również odmiany o różowych, a nawet białych kwiatach. Roślina ta jest niewysoka, dlatego nadaje się na balkon i może wytrzymać niekorzystne warunki atmosferyczne.

Osteospermum
Kwiaty te dorastają do 50cm. Posiadają kwiatostany w kształcie koszyczków, występują w kolorze różowym. białym, fioletowym, żółtym, pomarańczowym, czy amarantowym. Okres zakwitania tej rośliny sięga do jesiennych przymrozków.

Aksamitka rozpierzchła
Jej kwiaty występują w formie małych główek. Charakteryzują się mnogością barw. Mogą występować w odcieniach żółtego, pomarańczowego, czy brązowego. Aksamitka jest wytrzymała na wiatr oraz wytrzymuje do pierwszych mrozów.

Surfinia
Jest ona spokrewniona z petunią, jednak ma dłuższe pędy. Kwiaty rozwijają się do jesiennych przymrozków. Jeśli chodzi o barwy, to wyróżniamy odcienie fioletu, różu, czy biel. Rośliny te wrażliwe są na silny wiatr, a więc w razie mocnych powiewów należy schować je do środka, co w przypadku kwiatów balkonowych nie stanowi dużego problemu. Wymagają one stale wilgotnego podłoża.

Portulaka wielkokwiatowa
Jest to niewysoka roślina, osiągająca 15cm. Należy ona do sukulentów, co oznacza, że gromadzi wodę. Dzięki temu jest odporna na upały i suszę. Występuje w postaci wielobarwnych kwiatów i piękne prezentuje się na balkonach.

Pelargonia bluszczolistna
Występuje w wielu odmianach, których pędy osiągają nawet 100cm. Barwy kwiatów oscylują wokół odcieni różu, czerwieni oraz bieli. Pędy pelargonii powinny zwisać, więc roślina ta idealnie nadaje się do posadzenia na balkonie. Ponadto kwitnie zarówno w nasłonecznionych, jak i zacienionych miejscach.

Scewola
Jej płożące się pędy osiągają nawet 60cm. Charakteryzuje się występowaniem niewielkich kwiatów w odcieniach błękitu, różu, fioletu oraz bieli. Scewola kwitnie do pierwszych jesiennych przymrozków. Idealnie nadaje się na balkon ze względu na pędy, które mogą swobodnie zwisać.

Nacierpek nowogwinejski
Charakteryzują go wzniesione pędy, osiągające długość ok. 40 cm. Występuje w odcieniach fioletu, bieli, różu oraz czerwieni. Roślina ta lubi wilgotną glebę i nasłonecznione miejsca.

Smagliczka nadmorska
Posiada białe, różowe lub fioletowe kwiaty. Kwitną one do późnej jesieni. Osiąga ona wysokość ok. 15cm.

Balkony to dość specyficzne miejsca dla roślinności. Wiele z nich jest zacienionych, a co za tym idzie nie sprzyja to rozwijaniu się wielu gatunków kwiatów. Jednak istnieją odmiany, które mają szeroki zakres przystosowań ekologicznych i będą wyglądać dobrze nawet w takich miejscach. Kwiaty z pewnością ozdobią każdy balkon i umilą letnie popołudnia spędzane tam przy książce lub rodzinnym grillu.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.