Ogród urządzony w stylu rustykalnym to ciekawe rozwiązanie dla osób preferujących rozwiązania bliskie naturze. Doskonale pasuje do okolic wiejskich lub podmiejskich, kompozycja rustykalna nie sprawdzi się jako otoczenie domów nowoczesnych, o fantazyjnych kształtach. Ideałem będzie domek drewniany bądź stylizowany na dawny dworek. Ogród rustykalny sprawia wrażenie swobodnego, nieco przypadkowego w swym planowaniu. To oczywiście tylko pozory.
Dobierając rośliny do ogrodu rustykalnego, koncentrować się należy na gatunkach rodzimych, charakterystycznych dla polskiego krajobrazu. Najczęściej spotykane gatunki to drzewa takie jak: brzoza, wierzba, jarzębina, drzewka owocowe. Krzewy, jakie można spotkać w tego typu aranżacjach to: róża, kalina, czarny bez, jaśminowiec, rokitnik. Istotną rolę pełnią także rośliny jednoroczne i dwuletnie, np. słoneczniki, malwy, nasturcje, maciejka, nagietki, a także byliny typu: piwonie, astry, konwalie, goździki, mieczyki. Ważne, by kwiaty nie sprawiały wrażenie rozsiewanych celowo, wręcz przeciwnie. Ciekawym rozwiązaniem jest zaplanowanie trawnika, w który wkomponowane zostaną swobodnie kwiaty, co przywiedzie na myśl łąkę.
Dopełnieniem aranżacji ogrodu rustykalnego są dekoracyjne dodatki. Jako że szczególnie modne są ostatnio ogrodowe meble i dekoracje wykonane z tworzyw naturalnych, w sklepach z tego typu wyposażeniem mamy naprawdę szeroki wybór. W utrzymaniu wiejskiego klimatu doskonale pomogą nam elementy drewniane i wiklinowe: ławki, stoły, krzesła. Coraz większą popularnością cieszą się także meble kute. Niewątpliwego uroku dodadzą altanki, płotki i pergole, w szczególności z pomalowanego na biało drewna. Oryginalne rozwiązanie stanowią ogrodzenia wykonane ze splecionych gałęzi lub kołków, które z czasem zakorzenią się. Ścieżki oddzielające poszczególne strefy ogrodowe można wysypać żwirem lub wyłożyć korzystając ze starej cegły, kamienia czy drewnianych belek.
Decydując się na ogród w stylu rustykalnym, warto zadbać o detal. Do dawnego klimatu szlacheckich dworków nawiązywać będą wszelkie przedmioty codziennego użytku, takie jak: metalowe lampiony, kwietniki specjalnie postarzane, gliniane donice. Do dekoracji wykorzystać można także wiadra, konewki, stare bańki na mleko – wszystko, co kojarzy się z klimatem dawnej wsi. Warto pokusić się o zawieszenie na drzewach domków dla ptaków, najlepiej różnej wielkości i różnie wyglądających, co pozwoli nam cieszyć się śpiewem ptactwa.
Ogród wiejski jest bliski naturze, łączy w sobie funkcje dekoracyjne i użytkowe. Jego niewątpliwym atutem jest możliwość dopasowania kompozycji do posiadanego areału, dzięki czemu zachowuje on swój urok niezależnie od wielkości terenu, na jakim się znajduje. Trzeba jednak pamiętać, że – mimo pozornie panującego na takim terenie nieładu – pielęgnacja ogrodu rustykalnego jest pracochłonna. Przyczyną jest istotna w tej aranżacji rola bylin, roślin jednorocznych i dwuletnich. Rabatki wymagają starannego odchwaszczania, rokrocznego siania i dosadzania nowych roślin, usuwania tych przekwitłych.