Trawnik

Mimo, że projekt trawnika nie wydaje się zbyt trudnym zadaniem, warto dokładnie przemyśleć kilka kwestii zanim weźmiemy się do pracy. Być może nie zwracamy uwagi na trawniki w ogrodach, na działkach i wokół obiektów użytku publicznego, ale odgrywają one istotna rolę, jeśli chodzi o estetykę otoczenia. Wypełniają niejako tło i nadają całości odpowiedniego wyglądu. Niektóre fakty mogą nam ułatwić lub utrudnić założenie i pielęgnację, dlatego każdy trawnik powinien być przemyślanym przedsięwzięciem.

Terenem, na którym trawa nie wymaga od nas skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, jest przestrzeń o niewielkim stopniu nachylenia. Jeśli jest ono spore, warto zastanowić się na wyrównaniem terenu lub wykorzystaniem zabudowy tarasowej. Inna kwestią jest kształt działki i jej zagospodarowanie. Jeśli trawa rośnie wokół sporej ilości drzewek, jej koszenie może być uciążliwe. Może się okazać, że w miejscach nadmiernie eksploatowanych lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie innego rodzaju podłoża niż trawnik. Wtedy trawa nie będzie wygniatana przez leżaki czy dmuchany basen.

Jeśli planujemy wyhodować w ogrodzie lub na działce piękny trawnik, powinniśmy kupić odpowiednią mieszankę nasion. W naszym kraju sprzedawca ma obowiązek poinformować nas o tym, jaki skład ma mieszanka oferowana przez danego producenta. Dzięki temu poznamy właściwości poszczególnych gatunków i będziemy wiedzieli, czy taka trawa sprawdzi się na wybranym przez nas terenie. Ponadto powinniśmy uwzględnić to, jakie przeznaczenie będzie miał wyhodowany przez nas trawnik. Każda mieszanka nadaje się bowiem na inne podłoże, jeśli chodzi o warunki klimatyczne, jak też techniczne.

W zależności od roli, jaka pełnią trawniki, mieszanki nasion podzielone są na kilka kategorii. Trawa „do cienia” to propozycja na tereny zacienione i znajdujące się w półcieniu. Odmiana gazonowa to idealna propozycja w miejscu, gdzie trawnik ma pełnić rolę dekoracyjną. Cechą charakterystyczną takiej trawy jest delikatność i piękny zielony odcień. Warto pamiętać, że odmiana ta nie powinna być deptana. W takim celu najlepiej zainteresować się mieszanką sportową. Takie trawniki doskonale znoszą deptanie, więc można na nich organizować zawody chociażby piłki nożnej. Wymagają jednak częstego podlewania.

Trawniki uniwersalne sprawdzą się niemal w każdym miejscu, bo stosuje się tutaj nasiona traw mało wymagających pod względem pielęgnacji, a zarazem odpornych na uszkodzenia. Nie jest to jednak trawa tak dekoracyjna, jak mieszanki gazonowe. Przed domem najlepiej zastosować mieszankę rekreacyjną, zapewniającą mocną, estetyczną i gęstą trawę. Mieszanki wolnoodrastające idealnie sprawdzają się tam, gdzie trawniki musiałyby być często i długo koszone. Stosuje się je chociażby na polach golfowych. Odmiany łąkowe zapewnią nam trawnik przypominający łąkę, ponieważ w składzie znajdują się też nasiona polnych kwiatów. Tam, gdzie trawa została zniszczona lub nie zasiana, najlepiej zastosować mieszankę regeneracyjną. To gwarancja szybkiego wzrostu.

No comments.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.